Dinamo, în semifinalele Cupei României

Dinamo a uitat înfrângerea cu Steaua şi a acces în semifinalele Cupei României, după victoria în faţa Petrolului.

08 dec. 2011, 20:33

Dinamo a deschis scorul după 14 minute prin Ionel Dănciulescu, care a profitat de o bâlbăială a fundaşilor prahoveni. În primă fază, Marius Niculae a nimerit bara însă Danciu-gol a fost pe fază şi a trimis în poartă.

Petrolul n-a depus armele şi a primit un penalty la căderea în careu a lui Vali Negru după un duel cu Moţi. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu stil de Borza care a trimis direct în vinclul porţii lui Bălgrădean.

Bucuria petroliştilor a durat doar opt minute asta pentru că Dinamo a marcat la o fază controversată.

Cătălin Munteanu a executat repede o lovitură liberă deşi mingea era încă în mişcare. Balonul a ajuns l-a Dănciulescu care l-a servit perfect pe Liviu Ganea iar atacantul câinilor a făcut 2-1.

După marcarea golului, antrenorul prahovenilor Răchită a protestat vehement la adresa arbitrilor.