DINAMO s-a calificat în sferturile Cupei Ligii. Rezultatele complete ale optimilor

Dinamo şi Pandurii Târgu Jiu sunt ultimele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Ligii, în urma meciurilor jucate luni seara. "Câinii" au învins cu 3-1 pe Concordia Chiajna, iar gorjenii au învins cu 1-0, după prelungiri pe Gaz Metan Mediaş, în deplasare.

21 iul. 2014, 20:29

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii, luni seara, după ce a învins pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-1 (1-1), în deplasare, în ultimul joc din optimile de finală.

Ilfovenii au deschis scorul prin brazilianul De Oliveira Olberdam (min. 19), după o imensă greşeală a portarului dinamovist Traian Marc. Dinamo a egalit după 9 minute, prin polonezul Kamil Bilinski, iar Valentin Lazăr (min. 51) şi Boubacar (min. 78 – din penalty) au fost cei care au adus calificarea. Dinamo a mai avut şi o bară, prin Bogdan Gavrilă (min. 90+5).

Acest meci a fost primul disputat pe teren sintetic între două echipe din prima divizie.

Citeşte şi RAPID – STEAUA 1-2, meci cu scântei în Cupa Ligii: „L-a înjurat de mamă”

Rezultatele din optimile Cupei Ligii:

Viitorul Constanţa – FC Botoşani 3-3 (1-1, 2-2), după prelungiri; 5-3 după 11 metri

Au marcat: Ionuţ Mitriţă (38), Cristian Daminuţă (68 – penalty), Andrei Patache (94, autogol), respectiv Attila Hadnagy (22), Istvan Fulop (72), Florin Acsinte (120+1)

Au executat în ordine loviturile de departajare: Bogdan Mitrea 1-0 (gol), Sebastian Ianc 1-1 (gol), Florin Tănase 2-1 (gol), Gabriel Vaşvari 2-2 (gol), Ionuţ Puţanu 3-2 (gol), Istvan Fulop 3-2 (ratare), Alin Cîrstocea 4-2 (gol), Petre Ivanovici 4-3 (gol), Cristian Daminuţă 5-3 (gol)

FC Braşov – Astra Giurgiu 1-4 (0-2)

Au marcat: Mugurel Buga (48 – penalty), respectiv Kehinde Fatai (12, 28), Takayuki Seto (63), Constantin Budescu (67).

Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0, după prelungiri, 3-2 după 11 metri

Au executat în ordine loviturile de departajare: Andrei Ţepeş 1-0 (gol), Constantin Mişelăricu 1-1 (gol), Vlad Achim 1-1 (ratare), Alexandru Zaharia 2-1 (gol), Sebastian Chitoşcă 2-1 (ratare), Bojan Jovic 2-1 (ratare), Cătălin Ştefănescu 2-2 (gol), Cosmin Stoian 3-2 (gol), Andrei Marc 3-2 (ratare).

Rapid – Steaua 1-2 (1-1)

Au marcat: Ciprian Selagea (24), respectiv Claudiu Keşeru (8, 49 – penalty).

CSMS Iaşi – CFR Cluj 4-2 (2-2)

Au marcat: Liviu Mihai (5), Marius Mihalache (13), Clement Pălimaru (58), Adrian Olah (80 – penalty), respectiv Christian (37 – penalty), Alexandru Păun (44).

Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti 1-0 (1-0)

A marcat: Lorant Kovacs (31).

Gaz Metan Mediaş – Pandurii Tg. Jiu 0-1 (0-0, 0-0), după prelungiri

A marcat: Paraskevas Christou (94).

Concordia Chiajna – Dinamo 1-3 (1-1)

Au marcat: De Oliveira Olberdam (19), respectiv Kamil Bilinski (28), Valentin Lazăr (51), Mansaly Boubacar (78 – penalty)

Învingătoarele şi-au asigurat câte 25.000 de euro, iar învinsele vor primi 20.000 de euro fiecare.

Sferturile de finală ale competiţiei sunt programate pe 13 decembrie.

Finala va avea loc pe 20 mai 2015, pe Arena Naţională.