Dinamo, sancţionată DUR pentru scandările XENOFOBE ale FANILOR

Dinamo a primit o amendă de 10.000 de lei din partea Comisiei de Disciplină a FRF, după incidentele de la meciul cu CSMS Iaşi, din etapa a 20-a a Ligii I.

04 dec. 2015, 12:29

Dinamo a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 0-0, cu CSMS Iaşi, în ultimul meci al etapei a 20-a a Ligii I, în care arbitrul Iulian Călin a întrerupt partida pentru zece minute în prima repriză din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor dinamovişti. Călin a întrerupt în minutul 33 meciul şi a trimis jucătorii la vestiare. Cu puţin timp înainte, arbitrul a mers la marginea terenului şi le-a cerut gazdelor să facă un anunţ pentru ca suporterii să înceteze cu scandările xenofobe. Scandările au continuat, astfel că arbitrul a decis întreruperea partidei. Meciul a fost reluat după zece minute.

„În baza art. 82/3/b, coroborat cu art. 83/2/c, cu aplicarea art. 54, punctele 2 şi 6 din RD, se sancţionează clubul FC Dinamo 1948 cu o penalitate sportivă de 10.000 lei”, a anunţat LPF.