Dinu Maxer face dezvăluiri despre scandalul cu Smiley. A fost sau nu copiată piesa „S-a furat mireasa”

Dinu Maxer s-a supărat după ce Smiley și Damian Drăghici au lansat marți, 23 aprilie, „S-a furat mireasa”, o piesă cu același nume pe care el a scos-o în urmă cu cinci ani.
Filip Stan
23 apr. 2024, 22:14
Dinu Maxer face dezvăluiri despre scandalul cu Smiley. A fost sau nu copiată piesa „S-a furat mireasa”

Scandal în lumea muzicii!  Piesa „S-a furat mireasa” a stârnit controverse între Dinu Maxer, Smiley și Damian Drăghici.

În urmă cu cinci ani, Maxer a lansat melodia  „S-a furat mireasa” pentru o interpretă din Basarabia. Ulterior, după divorțul de Deea Maxer, el a realizat un remix al melodiei. Acum, pe 23 aprilie, Smiley și Damian Drăghici au lansat o piesă cu același nume, pe care urmează să o cânte la evenimente. Cu toate că linia melodică și versurile diferă, Dinu Maxer s-a supărat când a văzut că cei doi au scos o piesă cu același titlu.

Citește și: Jorge l-a făcut praf pe Jador: „Nu poți să începi cu talente și figuri!” Ce părere are despre fuga de la Survivor ALL STARS

Dinu Maxer face dezvăluiri legate de noua piesă a lui Smiley

Artistul nu s-a putut abține și a decis să vorbească despre situația care a stârnit controverse în mediul online.

Eu am reînviat trendul acesta cu „S-a furat mireasa” acum cinci ani, l-am relansat anul trecut și am văzut că au apărut tot mai multe piese, ceea ce m-a făcut să declar că mă bucur că sunt sursă de inspirație pentru colegi. Oricum nu este prima dată când se întâmplă”, a dezvăluit Dinu Maxer, pentru WOWbiz.

În plus, artistul a mărturisit ce l-a supărat atunci când a aflat că Smiley și Damian Drăghici l-au copiat.

„Nu vreau să se creadă, să se audă sau să se comenteze după ce ei, prin notorietatea lor, vor duce piesa la urechile tuturor românilor, nu vreau să se creeze senzația că eu i-am copiat.
Vreau să se știe de la început că eu am scris această piesă, eu am făcut prima piesă „S-a furat mireasa” în România, acum cinci ani.

Are 4.4 milioane de vizualizări pe YouTube, ceea ce este foarte mult pentru un canal independent cum este al meu și faptul că eu am refăcut-o anul trecut și încă o dată mi se pare că este foarte aproape de relansarea piesei mele să vină cineva cu același titlu. Așa mi se pare mie, poate greșesc”, a adăugat Dinu Maxer.

Citește și: Revoltă pe internet după gestul făcut de Smiley față de Gina Pistol. „Ce gest bădăran, vulgar. Nu-ți face deloc cinste”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dan Alexa a recunoscut că a iubit o femeie căsătorită. Antrenorul de la Poli Timișoara nu s-a mai ascuns
Capital.ro
Călin Georgescu nu are nicio șansă! Ce se va întâmpla dacă AUR îl va propune premier
Playtech.ro
Fenomenul care ia amploare pe piaţa muncii din România, îngrijorător. Aproape jumătate dintre angajați au două joburi
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Jucase la Dinamo, dar nu a contat: fratele lui Nicolae Ceaușescu l-a transferat cu forța: ”Vrei să mai joci fotbal vreodată?”
MediaFlux
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit. Avem primele imagini de la nunta anului FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi