Dinu Patriciu, executat silit pentru o datorie de 20 de milioane de euro

Judecatoria Sectorului 1 şi Judecatoria Buftea au admis cererile de încuviinţare a executării silite înaintate de Raiffeisen Bank pe numele omului de afaceri Dinu Patriciu. Datoria este de 20 de milioane de euro.
Roxana Gagiu
29 ian. 2013, 07:18
Dinu Patriciu, executat silit pentru o datorie de 20 de milioane de euro

Dinu Patriciu este executat silit din cauza unui credit care se ridică la aproximativ 20 de milioane de euro.

Aceasta nu este prima executare silită emisă pe numele lui Dinu Patriciu. Tot de la acelaşi lanţ de magazine de cartier pe care omul de afaceri l-a deţinut i se trag şi alte probleme. Furnizorii de marfă de la MIC.RO s-au adresat instanţei. La Judecătoria Buftea sunt foarte multe cereri de executare pe numele afaceristului. O parte au fost soluţionate şi bunurile lui trebuie executate pentru ca oamenii să-şi poată recupera banii.

Omul de afaceri Dinu Patriciu nu mai poate faţă proceselor deschise împotriva sa, din cauza datoriilor. Nu doar băncile l-au dat în judecată pe Dinu Patriciu, ci şi foştii membri ai Consiliului de Administraţie al Adevărul Holding, printre care şi fiul său vitreg.

Datoriile imense şi a procesele ce i-au fost intentate de diverşi creditori, riscă să îl lase pe Dinu Patriciu fără bani. În plus, omul de afaceri ar putea rămâne şi fără uriaşa moşie de la Snagov.

Acolo, Patriciu are un imens domeniu întins pe câteva mii de metri pătraţi, evaluat de specialiştii imobiliari la peste două milioane şi jumătate de euro, care ar putea fi pierdut dacă omul de afaceri va fi executat silit. Apărată de o barieră naturală de plopi înalţi, care blochează privirile indiscrete, moşia lui Patriciu oferă celor care o stăpânesc tot felul de facilităţi, începând cu terenuri de sport şi piscine şi terminând cu foişoare aşezate în locuri cu foarte multă verdeaţă.

Nu doar băncile l-au acţionat în instanţă pe Dinu Patriciu, ci şi foştii membri ai Consiliului de Administratie al „Adevarul Holding” – fiul omului de afaceri, Andrei Alexandru Ştefan, Adrian George Vasile şi Peter Imre, directorul general al „Adevarul Holding”.


DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„M-au făcut maimuță! Am vrut să mă retrag!” Kylian Mbappe, victima rasismului pe Arena Națională din București
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente și garsoniere. Se transmite notificare și se dă termen de 60 zile
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj