Director şi contabil de şcoală, reţinuţi pentru că şi-au mobilat casele cu banii şcolii

Directorul şi contabilul unei şcoli din Daneţi, judeţul Dolj, au fost reţinuţi pentru că şi-au mobilat casele din banii unităţii de învăţământ.
Romania TV
17 oct. 2014, 10:55
Director şi contabil de şcoală, reţinuţi pentru că şi-au mobilat casele cu banii şcolii

Fostul director al Şcolii Profesionale din comuna doljeană Daneţi, Ionel Goagă (47 de ani), şi contabilul unităţii de învăţământ, Gheorghe Tănăsescu (62 de ani), au fost reţinuţi, joi seara, de către poliţiştii doljeni fiind suspectaţi de comiterea infracţiunilor de abuz în serviciu în formă continuată, delapidare în formă continuată, fals şi uz de fals cu privire la efectuarea unor achiziţii de bunuri şi lucrări.

Potrivit IPJ Dolj, anchetatorii au stabilit că cei doi, în perioada decembrie 2009 – aprilie 2011, prin intermediul fostului primar Constantin Spiridon, prin procedura de achiziţie directă de bunuri şi servicii, au achiziţionat, pentru unitatea de învăţământ, de la o societate comercială din Craiova, bunuri la preţuri supraevaluate care nu au fost recepţionate în totalitate şi au acceptat la plată facturi emise fictiv pentru lucrări de reparaţii sau amenajări interioare care nu s-au efectuat în realitate.

Anchetatorii susţin că societatea comercială din Craiova reprezentată de Vasile Savu a emis facturi în valoare totală de 173.399 lei, din care Şcoala Profesională Daneţi a achitat suma de 153.849 lei, iar expertiza contabilă efectuată în cauză a stabilind un prejudiciu creat unităţii de învăţământ în valoare de 120.637 lei. De asemenea, în perioada iunie 2009 – iunie 2012, Şcoala Profesională Daneţi, reprezentată de cei doi, a achiziţionat de la 9 agenţi economici mai multe bunuri şi produse în valoare totală 122.970,30 lei, care au fost însuşite în interes personal de către cei doi, precum piese de mobilier, laptopuri, aparatură electrocasnică şi alte dispozitive electrice, precum şi unelte de grădinărit.

În urma percheziţiilor domiciliare, la locuinţele celor doi au fost găsite şi recuperate bunuri în valoare de aproximativ 100.000 lei.

Cei doi au fost reţinuţi pe bază de ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore şi introduşi în arestul IPJ Dolj, urmând ca vineri să fie prezentaţi cu propunere de arestare preventivă. Totodată, anchetatorii vor solicita instanţei emiterea mandatelor de arestare preventivă şi pentru fostul primar, care se află în prezent în arest în altă cauză, şi pentru Vasile Savu care se sustrage cercetărilor.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Transferul lui Ianis Hagi şi culisele negocierilor din Germania. Giovanni Becali, dezvăluiri de ultimă oră
Capital.ro
Amenzi de 4.000 de lei. Este strict interzis pentru românii care nu sunt racordați la canalizare
Playtech.ro
Când ai voie să vinzi uscătoria blocului și ce condiții trebuie respectate. Ce spune legea
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
Vasilica, avocata care a murit în urma exploziei din Rahova, a fost condusă azi pe ultimul drum. Apropiații și-au luat rămas bun pentru totdeauna
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Proiectde lege care protejează milioane de români. Pe aceste conturi nu se mai pune poprire
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi