Directorul Spitalului Judeţean din Timişoara, Dorel Săndesc, răspunde acuzaţiilor preşedintelui CJ Timiş, Alin Nica: „Nu riscăm securitatea mamelor şi a nou-născuţilor”

Medicul Dorel Săndesc, directorul Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara, a răspuns acuzelor președintelui CJT Alin Nica, care l-a atacat dur pe tema nedeschiderii noii maternități, inaugurate ca spațiu în luna martie, dar încă nefuncțională din punct de vedere medical.
Filip Stan
05 iun. 2024, 11:12
Directorul Spitalului Judeţean din Timişoara, Dorel Săndesc, răspunde acuzaţiilor preşedintelui CJ Timiş, Alin Nica:

Clădirea a fost predată spitalului pe 21 aprilie, iar termenul pentru operaționalizare, conform proiectului, este 31 august 2024.

În timp ce Nica a trimis corpul de control să facă verificări și îl acuză pe Săndesc că blochează deschiderea unității spitalicești, managerul îi răspunde șefului CJT că „nu pune în pericol securitatea mamelor și a nou-născuților din rațiuni electorale”.

Conform lui Săndesc, toate demersurile au fost demarate cu celeritate, însă obținerea avizelor/autorizațiilor legale era imposibilă într-un termen așa de scurt.

Documentațiile și toate formalitățile erau posibile doar după preluarea construcției.

Citeşte şi: Legea antibioticelor produce primele efecte. Ministrul Sănătății anunță reacția colectivă: „A scăzut consumul în rândul populației”

Echipa SCUJT transmite că va deschide Maternitatea în timpul legal și în condiții de siguranță pentru pacienți, având responsabilitatea ca acest lucru să se întâmple în condiții de siguranță și cu respectarea cerințelor legale.

„Avem de-a face cu un atac jalnic făcut fără nicio bază obiectivă, doar în scop electoral, care aruncă o umbră nemeritată asupra muncii atâtor oameni care au contribuit la realizarea unui obiectiv sanitar major pentru comunitatea noastră”, așa se încheie comunicatul celor doi manageri semnatari, prof. dr. Dorel Săndesc, director general, și conf. dr. Andreea Rață, director medical.

Citeşte şi: 5 alimente care îți măresc colesterolul fără să fie grăsimi. Cum le poți evita pentru a nu avea probleme de sănătate

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Ce istoric penal are tânărul care le-a furnizat droguri criminalilor de la Cenei. Motivul incredibil pentru care instanța i-a dat o pedeapsă ușoară
Capital.ro
Dosar penal pentru permisul de conducere categoria B. Când nu ai drept de circulație în România, deși permisul e legal
Playtech.ro
Furnizorul care propune cel mai mic preț de la 1 aprilie 2026. Ce oferte au afișat E.On, Engie, PPC și ceilalți furnizori după eliminarea plafonării
Adevarul
Actor celebru demontează nostalgia comunistă: „Unde dracu era omenia? Toți erau turnători”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alin, un kinetoterapeut de 33 de ani din Pitești, și-a pus capăt zilelor în propriul cabinet. Era căsătorit și avea un băiețel
iamsport.ro
Incredibil! Cum aranja Gino Iorgulescu meciuri când activa în Liga 1: ”Strategia lui Gigi Becali îmi aduce aminte de a lui”
MediaFlux
România, în război direct cu Rusia? Anunțul de la vârfului Statului Major al Apărării
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil