Directorul Spitalului Judeţean Prahova, prins în FLAGRANT de DNA în timp ce primea MITĂ

Alexandru Băloi, directorul Spitalului Judeţean de Urgenţă Prahova, a fost prins, miercuri, de procurorii DNA în flagrant, în timp ce primea mită, la Piaţa Romană, în Bucureşti.
Ionela Marcu
26 aug. 2015, 12:37
Directorul Spitalului Judeţean Prahova, prins în FLAGRANT de DNA în timp ce primea MITĂ

Potrivit unor surse judiciare, Alexandru Băloi a fost prins în flagrant cu 30.000 lei ce ar reprezenta mită pentru decontarea unor lucrări făcute pentru spital de o firmă.

În cauză este vorba de un contract cu execuție succesivă și, pe măsură ce firma efectua lucrări și emitea facturi pentru plata acestora, managerul condiționa achitarea lor de primirea mitei. Banii cu care a fost prins în flagrant ar fi reprezentat, astfel, o tranșă din mită, au precizat sursele.

Conform surselor, managerul spitalului este adus la DNA central pentru audieri. Flagrantul ar fi fost realizat la Piața Romană din București.

Medicul Alexandru Băloi este din martie 2014 managerul Spitalului Județean de Urgență Ploiești, cea mai mare unitate sanitară din Prahova, care la sfârșitul lui 2013 a fost implicată într-un scandal legat de modul de desfășurare a activității în urma căruia fostul director Adrian Strâmbeanu a renunțat la funcție.

Anterior, Băloi a ocupat funcția de director al Direcției de Sănătate Publică Prahova, fiind apoi detașat ca director al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Prahova.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Assad Al-Hamlawi, out din lot după ce a fost pedepsit de Coelho! Preşedintele Craiovei confirmă: “Nu a făcut un titlu de glorie din asta!”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist: Întreaga familie a fost devastată
Playtech.ro
Accident cu pieton în 2026: ce se verifică, cum se stabilește culpa și ce greșeli te îngroapă
Adevarul
A murit „regele motorinei”, partenerul „de afaceri” al fostului șef al ANAF Sorin Blejnar. Era dat în urmărire internaţională din 2015
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a aflat cine este femeia care a căzut în fața mașinii, în Târgu Jiu. Nadiana Rozalia Olariu era angajată a Spitalului Județean de Urgență
iamsport.ro
Gică Hagi nu vine la națională din cauza lui Mihai Stoichiță! ”E o problemă!”
MediaFlux
România, la un pas de anticipate? Anunțul momentului la nivel național
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat