Dispozitiv exploziv în faţa sediului Federaţiei turce din Belgia

Un pachet suspect observat în faţa sediului Federaţiei turce din Belgia, pe rue Josaphat 72, în comuna Schaerbeek, era de fapt un dispozitiv exploziv, declară un purtător de cuvânt al Parchetului din Bruxelles, Denis Goeman, potrivit agenţiei de presă Belga, citată de site-ul La Dernière Heure, care precizează că dispozitivul a fost ”neutralizat”.
Filip Stan
23 dec. 2016, 19:34
Dispozitiv exploziv în faţa sediului Federaţiei turce din Belgia

Dispozitivul, care consta într-o butelie de gaz şi un dispozitiv incendiar, scrie DHnet.be citând surse neidentificate, a fost găsit în faţa clădirii într-o pungă de platic.

Un perimetru a fost delimitat, iar dispozitivul a fost neutralizat de genişti.

Laboratorul poliţiei federale a venit la faţa locului, iar o anchetă este în curs.

Nicio arestare nu a fost operată, adaugă publicaţia.

„Atunci când a sosit poliţia, a găsit efectiv pachetul suspect şi a blocat imediat drumul, între rue de l’Olivier şi rue Philomène. O sală comunală de pe rue Josaphat a fost deschisă pentru a primi persoanele care nu se mai puteau întoarce acasă. Aceşti locuitori din cartier au primit cafea”, a anunţat cabinetul primarului (bourgmestre) Bernard Clerfayt (DéFi).

Situaţia a revenit la normal între timp.

„Parchetul trebuie acum să examineze în detaliu pentru ca să stabilească dacă ar fi putut să explodeze sau dacă (pachetul) a fost plasat doar pentru a provoca panică”, a declarat un purtător de cuvânt al parchetului.

Perimetrul de securitate a fost în mare parte ridicat.

Poliţia locală din Bruxelles-Nord (Schaerbeek/Evere/Saint-Josse-ten-Node) a fost alertată către ora locală 13.00 (14.00, ora României) în legătură cu prezenţa unui pachet şi a instituit imediat un perimetru de securitate, scrie news.ro.

Serviciul pentru ridicarea şi distrugerea dispozitivelor explozive (SEDEE) din cadrul armatei a venit la faţa locului pentru a examina pachetul şi a constatat că în el se aflau butelii de gaz.

„Pachetul a fost neutralizat şi a fost luat de SEDEE în vederea unei analize aprofundate”, a precizat purtătorul de cuvânt al parchetului..

„Analiza (…) poate dura câteva zile. Între timp, o anchetă a fost deschisă vizând persoana sau persoanele care l-au lăsat. În prezent niciun suspect nu a fost identificat”, adaugă el.

Perimetrul de securitate a fost redus la locul în care a fost găsit pachetul. Laboratorul poliţiei federale efectua cercetări.

„Un cort va rămâne pe trotuar, cu scopul de a permite laboratorului să-şi continue cercetările”, a anunţat cabinetul primarului.

Citeşte şi Soldaţi turci ucişi de Statul Islamic în Siria

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Ce face Laura Teodoru după ce a demisionat de la Digi 24 în urmă cu 9 ani. Fosta prezentatoare s-a retras complet din viața publică
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Amenda pe care o pot primi românii încă din prima zi de vacanță în Grecia. Mulți șoferi nu cunosc regula
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul jucător din SuperLigă nu vrea să meargă la Insula Iubirii: ”Tu ai văzut câte cupluri s-au despărțit?”
MediaFlux
O recunoști? Astăzi este cunoscută în toată România, însă în tinerețe arăta așa
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România