DISPUTĂ în Parlament pe proiectul de lege care interzice fumatul în locurile publice

Fumatul îi împarte în două tabere pe senatori. Aleşii n-au putut să cadă de acord asupra unui proiect de lege care interzice fumatul în spaţiile publice. Cei atinşi de viciu ar vrea locuri special amenajate, în incinte. Ceilalţi nici nu vor să audă şi spun că ţigările ar trebui aprinse doar în aer liber.
Iulian Tudor
18 feb. 2015, 21:25
DISPUTĂ în Parlament pe proiectul de lege care interzice fumatul în locurile publice

Senatorii fumători şi-au apărat cu vehemenţă viciul. „Ne batem joc de noi? Și așa, uneori, nu suntem câți trebuie. Dacă mai plecăm și fumătorii în fața Senatului să fumăm, rămâne sala goală. I-aş ruga pe domni să se uite cine a interzis pentru prima dată în istorie fumatul. Hitler, domnilor, pentru că voia copii sănătoși pentru front„, a declarat Cristiana Anghel, senator PC, potrivit digi24.ro.

Haideți să devenim un exemplu pozitiv. Un prim pas ar fi ca doamna senator să se lase de fumat„, a răspuns senatorul Nicolae Popa.

Cei care vor interzicerea fumatului în spaţiile publice au invocat statisticile Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. Datele oficiale arată că peste şase milioane de oameni mor anual din cauza fumatului.

Susţinătorii proiectului cred că, în România, legea este prea blândă cu fumătorii.

Cum nu s-a putut trage deocamdată vreo concluzie, proiectul a fost pasat senatorilor din Comisia de Sănătate.

CITEŞTE ŞI: Fumatul, INTERZIS în baruri, cluburi şi restaurante. Măsura este propusă de un deputat

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu, ședință pe teren imediat după Dinamo – Metaloglobus. Cătălin Cîrjan, în centrul atenției. Video și foto
Capital.ro
Ambasada Rusiei la București a trimis condoleanțe. Românii nu se așteptau la acest mesaj: Împărtășim durerea voastră!
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Tranzitele lui Venus și Jupiter. Cine atrage prosperitate înainte de sărbători
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online