Avertisment îngrijorător. Conflictul din Siria riscă să se transforme într-un nou RĂZBOI MONDIAL

Premierul rus Dmitri Medvedev a ameninţat joi că o ofensivă terestră externă în Siria riscă să declanşeze "un nou război mondial". El a făcut această declaraţie într-un interviu acordat cotidianului economic german Handelsblatt, care va fi publicat vineri.
Filip Stan
11 feb. 2016, 19:53
Avertisment îngrijorător. Conflictul din Siria riscă să se transforme într-un nou RĂZBOI MONDIAL

„Ofensiva terestră face în general ca un război să devină permanent”, a avertizat șeful guvernului rus într-un interviu pentru ediția de vineri a cotidianului german Handelsblatt.

„Americanii și partenerii noștri arabi trebuie să se gândească bine: vor un război permanent?”, a declarat Medvedev.

„Ar fi imposibil” ca un astfel de război să fie câștigat rapid, „în special în lumea arabă, unde fiecare luptă cu fiecare”, a mai spus el, conform traducerii în germană a afirmațiilor sale.

Citeşte şi: Rusia aşteaptă răspunsul SUA privind propunerea pentru un armistițiu în Siria

„Toate părțile trebuie obligate să se așeze la masa negocierilor, în loc să dezlănțuie un nou război mondial”, a declarat el.

Medvedev a mai spus că SUA și Rusia trebuie să exercite presiune asupra tuturor părților implicate în conflict pentru a se ajunge la o încetare a focului.

Rusia desfășoară bombardamente aeriene în jurul orașului cheie Alep, în sprijinul ofensivei puternice a trupelor loiale președintelui sirian Bashar al-Assad împotriva rebelilor. De cealaltă parte, forțele aeriene ale SUA și ale altor țări occidentale sunt de asemenea implicate în atacuri aeriene în nordul Siriei împotriva pozițiilor jihadiste.

Citeşte şi: Arabia Saudită, dispusă să trimită trupe la sol în Siria să lupte împotriva Statului Islamic

Arabia Saudită a vorbit recent despre o posibilă desfășurare de trupe terestre în Siria, în cadrul coaliției internaționale împotriva grupării jihadiste Stat Islamic.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Alex Pop, OUT de la Dinamo? De ce depinde soarta atacantului și ce se întâmplă cu Gnahore
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 9 iunie. Benzina și motorina s-au ieftinit în marile orașe din România. Cât plătesc șoferii la pompă
Playtech.ro
Câți bani trebuie să ai puși deoparte pentru situații de urgență. Calculul în funcţie de salariu care dă de gândit
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fotbalistul dorit de FCSB și Dinamo poate semna cu altă echipă din SuperLiga
MediaFlux
Horoscop 9 iunie. Previziuni astrologice importante pentru toate zodiile
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți