DNA: Patru inculpaţi din dosarul Carpatica Asig au fost trimişi în judecată

Patru inculpați din dosarul Carpatica Asig au fost trimiși în judecată de procurorii Secției de combatere a corupției din cadrul DNA, după ce anterior alți doi au încheiat acorduri de recunoaștere a vinovăției.
Romania TV
06 feb. 2017, 11:05
DNA: Patru inculpaţi din dosarul Carpatica Asig au fost trimişi în judecată

Potrivit unui comunicat al DNA transmis luni, trei inculpați au fost trimiși în judecată sub control judiciar.

Este vorba de Dan Hosu, fost șef al Serviciului de combatere a traficului cu migranți din cadrul IGPR, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de influență, dare de mită, instigare la acces ilegal la un sistem informatic și instigare la folosirea de informații ce nu sunt destinate publicității, ultimele două în formă continuată Ion Sorin Tatu, la data faptelor administrator de fapt la unei societăți comerciale, pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, precum și de Cătălin Marian Cataramă, șef al Serviciului de combatere a traficului cu migranți din cadrul IGPR, acuzat de luare de mită, acces ilegal la un sistem informatic, fals informatic și folosirea de informații ce nu sunt destinate publicității, ultimele trei în formă continuată.

În stare de libertate a fost deferită justiției Angela Toncescu, la data faptelor membru în Consiliul de Administrație al SC Carpatica Asig SA Sibiu, pentru săvârșirea a trei infracțiuni de cumpărare de influență.

Citeşte şi Curtea de Apel Bucureşti a respins contestaţia Carpatica Asig faţă de intrarea în insolvenţă

 

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Directorul ESZ Prahova, atac la ministrul mediului după amenințările cu desființarea societății: „Și-a numit un om la Apele Române și nu vrea să-l pună să plătească”
Capital.ro
Suspendarea permisului de conducere sau a înmatriculării mașinii. Cum se aplică fiecare sancțiune. Ghid pentru șoferi
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje