RĂSTURNARE DE SITUAŢIE. Anchetatorii comisarului Traian Berbeceanu, urmăriţi penal

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus efectuarea urmăririi penale față de Ioan Mureșan, șeful DIICOT - ST Alba, pentru abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit și represiune nedreaptă, referitor la cazul lui Traian Berbeceanu.
Iulian Tudor
19 mart. 2014, 13:59
RĂSTURNARE DE SITUAŢIE. Anchetatorii comisarului Traian Berbeceanu, urmăriţi penal

De asemenea, sunt urmăriți penal Alin Muntean, ofițer de poliție judiciară în cadrul BCCO Alba, pentru complicitate la abuz în serviciu și la represiune nedreaptă și Nicolaie Cean, fost procuror DIICOT, actualmente procuror PT Alba, pentru complicitate la abuz în serviciu asimilat infracțiunilor de corupție, potrivit Agerpres.

DNA a intrat pe fir în dosarul comisarului Traian Berbeceanu, acuzat de sprijinirea unui grup mafiot

Potrivit unui comunicat DNA, în cauză există date şi probe din care rezultă indicii rezonabile potrivit cărora Mureşan, procuror şef al DIICOT Alba, şi-a îndeplinit în mod necorespunzător atribuţiile de serviciu într-un dosar al instituţiei, prin faptul că a dispus, prin ordonanţa din 21.10.2013, începerea urmăririi penale şi reţinerea pe o perioadă de 24 de ore a lui Traian Berbeceanu, şef al Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Alba, pentru mai multe infracţiuni, în absenţa existenţei la dosar a unor probe sau indicii temeinice privind săvârşirea faptelor. Tot Mureşan este acuzat că a folosit declaraţii obţinute în urma unor favoruri acordate persoanelor audiate (anchetate în alte cauze), prin acceptarea ca martori a unor persoane aflate în relaţii de adversitate cu Berbeceanu, prin întrebuinţarea de promisiuni nelegale sau de ameninţări faţă de alte persoane cercetate în cauză, pentru a le determina să dea declaraţii împotriva lui Berbeceanu, prin valorificarea unor documente fără relevanţă probatorie, aducând astfel o gravă vătămare drepturilor şi intereselor legale ale acestuia.

În cazul lui Alin Muntean, DNA susţine că acesta şi-a îndeplinit în mod necorespunzător atribuţiile de serviciu ce îi reveneau la instrumentarea dosarului lui Berbeceanu, prin: obţinerea unor declaraţii de martor împotriva lui Berbeceanu în urma unor favoruri acordate persoanelor audiate (anchetate în alte cauze); acceptarea ca martori a unor persoane aflate în relaţii de adversitate cu Berbeceanu; întocmirea în cursul anului 2013 a unor procese-verbale de investigare cu conţinut neverificabil, având caracter de inculpare, la adresa persoanei cercetate, folosite ulterior de procurorul de caz ca mijloace de probă; întrebuinţarea de promisiuni nelegale sau de ameninţări faţă de alte persoane cercetate în cauză, cu scopul de a le determina să dea declaraţii împotriva lui Berbeceanu, aducând o gravă vătămare intereselor legale ale acestuia.

Nicolaie Cean, la rândul său, ar fi fost complice la infracţiunile lui Mureşan şi Muntean, prin: punerea la dispoziţia procurorului anchetator a unor martori părtinitori, dispuşi să dea declaraţii împotriva persoanei cercetate; transmiterea către persoane ce urmau a fi audiate a promisiunii că, dacă vor accepta să facă afirmaţii în sensul inculpării lui Berbeceanu, nu vor mai avea probleme în anumite dosare; manipularea anumitor martori prin furnizarea, către aceştia, anterior audierii lor, a unor informaţii nereale, pe care aceştia, întrebaţi fiind, să le expună procurorului anchetator.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Când pleacă Mircea Lucescu de la echipa națională! Selecționerul a dat un răspuns ferm: “Am promis de la bun început”
Capital.ro
România e în doliu. S-a stins un mare jurnalist. A fost un nume emblematic: Un om absolut minunat, o enciclopedie
Playtech.ro
Iarna 2025/2026 va fi cu ninsori şi ger! Anomalia termică anunţată de meteorologi
Adevarul
Schimbare pe străzile din Iran: tot mai multe femei renunță la hijabul obligatoriu, în ciuda riscurilor. De la ce a pornit mișcarea națională
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Noi reguli pentru şoferi. MAI propune modificări majore la Codul Rutier
Cancan.ro
Cine este, de fapt, fabrica de bani a lui Toto Dumitrescu. Produce milioane de euro din imobiliare
iamsport.ro
Victor Pițurcă a rupt tăcerea. Cum a numit-o pe soția sa, Maria
MediaFlux
Adio carne de porc, chiar de Crăciun! ANSVSA face anunțul îngrijorător
stirilekanald.ro
Mămica de 34 de ani a murit a doua zi după nașterea acasă, cu puțin timp înainte ca bebelușul să o însoțească la ceruri
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025