Doamnelor, puneţi „frână” pantofilor cu tocuri prea înalte

Specialiştii le avertizează pe femeile care obişnuiesc să poarte încălţăminte cu tocuri foarte înalte în timp ce se află la volan, să renunţe la acest obicei, deoarece s-a dovedit a fi periculos atât pentru ele, cât şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
Romania TV
20 mart. 2012, 21:58
Doamnelor, puneţi

O organizaţie de voluntari pentru siguranţa traficului pe şoselele din Marea britanie, „Brake”, a lansat un apel-avertisment la adresa tuturor femeilor care poartă pantofi cu tocuri înalte sau cu platforme prea mari şi, în general, orice fel de încălţăminte neadecvată pentru condusul maşinii.

„Condusul maşinii este o responsabilitate ce trebuie luată cât se poate de mult în serios”, a afirmat julie Townsend, directorul-adjunct al asociaţiei „Brake”. informând că 40% dintre femei poartă încălţăminte neadecvată când conduc maşina. De asemenea, ea Townsend a mai precizat că încălţămintea neadecvată purtată la volan este sursa multor accidente şi chiar tragedii rutiere.

Şi bărbaţii se hazardează să poarte încălţăminte ce ar putea să îi încurce la apăsatul pe pedalele maşini, cei mai periculoşi fiind şlapii.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Regina muzicii country s-a stins din viață la 80 de ani. A lăsat în urmă o carieră de aproape șase decenii și peste 100 de milioane de discuri vândute
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat