Doi bărbaţi suspectaţi de trafic de droguri au fost arestaţi. Narcoticele erau aduse din Spania

Doi bărbaţi din Iaşi, suspectaţi că au introdus în ţară droguri din Spania, printr-o firmă de coletărie, au fost arestaţi preventiv. Substanţele interzise erau vândute în municipiul Iaşi, cu 70 de lei gramul.
Iulian Tudor
15 apr. 2019, 13:24
Doi bărbaţi suspectaţi de trafic de droguri au fost arestaţi. Narcoticele erau aduse din Spania

„Procurorii DIICOT Serviciul Teritorial Iaşi, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi, au realizat un număr de trei percheziţii domiciliare pe raza judeţului Iaşi, într-o cauză în care se efectuează cercetări faţă de mai multe persoane, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de droguri de risc şi introducere în ţară de droguri de risc”, au transmis, luni, procurorii DIICOT.

Potrivit acestora, în cursul anilor 2018-2019, în mod repetat, suspecţii au procurat din localitatea Valencia, Spania, şi introdus în ţară, fără drept, mai multe colete conţinând disimulate cantităţi importante de cannabis. Drogurile erau comercializate pe piaţa ilicită din municipiul Iaşi, atât personal, cât şi prin intermediul altor persoane la preţul de 70 lei/gram.

„În urma cercetărilor efectuate în cauză, s-a reţinut faptul că o persoană de cetăţenie română aflată pe teritoriul Spaniei a procurat cantitatea de aproximativ 3 kg cannabis pe care a disimulat-o într-un colet printre alte bunuri şi expediat-o în ţară, în mod fraudulos, prin intermediul unui transportator internaţional de persoane şi colete”, au mai transmis procurorii.

Unul dintre suspecţi a fost prins în flagrant, după ce a ridicat coletul.

La percheziţii, s-a găsit cantitatea de 1.200 grame cannabis, la locuinţa unui suspect, în timp ce în casa celuilalt s-au găsit 418,61 grame cannabis.

„De asemenea, în urma percheziţiilor domiciliare au mai fost ridicate suma de 4100 lei, cântare electronice şi mai multe medii de stocare a datelor informatice. Valoarea de piaţă a cantităţii de 4,578 grame cannabis ridicate în vederea confiscării este de aproximativ 228.900 lei”, au mai transmis procurorii.

Cei doi au fost arestaţi pentru 30 de zile.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Obiceiul banal care o menține în formă pe soția unui celebru milionar spaniol. Ce face de trei ori pe săptămână
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
Cum l-au extras comandourile SEAL pe pilotul american rănit în Iran, de la 2.100 de metri altitudine: strategia secretă a CIA
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj