Doi candidaţi UDMR au dosare penale. Kelemen: îi considerăm nevinovaţi până la decizia irevocabilă

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, susţine că doar doi candidaţi ai UDMR au dosare penale, dar că Uniunea îi consideră nevinovaţi atâta vreme cât nu există o decizie irevocabilă a instanţei în cazul lor.
Romania TV
24 oct. 2012, 17:13
Doi candidaţi UDMR au dosare penale. Kelemen: îi considerăm nevinovaţi până la decizia irevocabilă

Întrebat, miercuri, într-o conferinţă de presă, câţi candidaţi ai UDMR au fost condamnaţi în primă instanţă, trimişi în judecată sau anchetaţi de DNA, Kelemen a răspuns că nu poate să dea o cifră, dar crede că sunt două persoane care au astfel de probleme.

El a afirmat că este vorba de secretarul de stat Marko Attila, candidat pentru Camera Deputaţilor într-un colegiu din Sfântu Gheorghe, şi de deputatul de Covasna Olosz Gergely, candidat pentru Senat în zona Târgu Secuiesc – Covasna – Întorsura Buzăului.

„Nu pot să vă dau o cifră. Sunt, cred, două persoane care au astfel de probleme, dar până când nu există o decizie irevocabilă a instanţei, noi îi considerăm nevinovaţi. Şi pe domnul Marko, şi pe domnul Olosz. Nu am cunoştinţe de alte cazuri”, a spus Kelemen.

Liderul UDMR a precizat că nu procurorul stabileşte cine este vinovat, ci judecătorul sau completul de judecată.

Secretarul de stat Marko Attila a fost condamnat în primă instanţă la trei ani de închisoare în cazul restituirii Colegiului „Székely Mikó”, iar deputatul Olosz Gergely, fost preşedinte ANRE în perioada 2007-2008, a fost trimis recent în judecată pentru trafic de influenţă.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Program SuperLiga 2026-2027.Când se joacă FCSB – Dinamo, U Craiova – FCSB, Rapid – FCSB și toate meciurile din Liga 1
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cât costă o plimbare cu catamaranul în largul Mării Negre, la Eforie, în 2026. Copiii au acces gratuit
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
Fostul jucător de la Dinamo a numit cei 4 fotbaliști români care s-au ridicat la rang de Hagi: ”Printre cei mai mari și cei mai tari!”
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?