Doi comisari de la Garda Financiară, judecaţi pentru că au pretins mită pentru a proteja o firmă

Doi comisari de Gardă Financiară au fost deferiţi justiţiei pentru că au primit 34.000 de lei de la administratorul unei societăţi pentru a nu sesiza organele de urmărire penală cu privire la neregulile găsite, informează Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA).
Romania TV
20 nov. 2012, 15:54
Doi comisari de la Garda Financiară, judecaţi pentru că au pretins mită pentru a proteja o firmă

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpaţilor Niculae Rizea şi Dumitru Pîrvan, comisari ai Gărzii Financiare – Secţia Bucureşti, pentru luare de mită, informează DNA.

Potrivit DNA, în perioada 25-30 octombrie 2012, inculpaţii Niculae Rizea şi Dumitru Pîrvan au pretins suma de 37.000 lei şi au primit suma de 34.000 lei cu titlu de mită, de la un denunţător, administrator de societate comercială, pentru ca în schimb, în calitatea lor de comisari ai Gărzii Financiare – Secţia Bucureşti, să nu sesizeze organele de urmărire penală cu privire la infracţiunile constatate la un control financiar făcut la societatea denunţătorului, să aplice amenzi contravenţionale cât mai blânde şi să-i comunice denunţătorului identitatea persoanei care a sesizat abaterile societăţii controlate.

La data de 30 octombrie 2012, inculpaţii Rizea şi Pîrvan au primit de la denunţător suma de 34.000 lei, procurorii procedând la constatarea infracţiunii flagrante.

La data de 31 octombrie 2012, Tribunalul Bucureşti a dispus arestare preventivă pentru 29 de zile a celor doi inculpaţi.

Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Bucureşti.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Gigi Becali, atac fără precedent la Denis Alibec: „E debandadă! Îi dăm amenda maximă”. Patronul FCSB a anunţat jucătorii de pe lista neagră
Capital.ro
Numerele de înmatriculare care dispar definitiv. Vor fi interzise din 2026. Ce combinații sunt vizate
Playtech.ro
Regula de 30 de minute la spălat rufe, esențială în decembrie. Ce recomandă specialiștii
Adevarul
Scenă crâncenă pe o stradă din Ucraina: polițiști atacați de un pitbull al cărui stăpân a fost oprit pentru un control de rutină
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
România a fost zguduită de un CUTREMUR, în această dimineață. Unde s-au produs seismul
iamsport.ro
Italienii, la picioarele lui Chivu după ce Inter a devenit lider în Serie A: ”Se abate ca un uragan!”
MediaFlux
Premierul Ilie Bolojan s-a căsătorit pe ascuns! Gestul, dezvăluit de purtătoarea de cuvânt a Guvernului. Cine este Ioana Bolojan, soția premierului
stirilekanald.ro
A fost prins în Marea Britanie, prin Interpol! Criminalul a ieșit din ascunzătoare
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje