Doi funcţionari publici şi alţi patru suspecţi, reţinuţi într-un dosar privind infracţiuni silvice

Doi funcționari publici și alți patru suspecți au fost reținuți de polițiștii din Argeș într-un dosar privind infracțiuni silvice, urmând să fie prezentați vineri Parchetului de pe lângă Judecătoria Topoloveni pentru propunerea arestării preventive.
Filip Stan
03 nov. 2017, 08:50
Doi funcţionari publici şi alţi patru suspecţi, reţinuţi într-un dosar privind infracţiuni silvice

Potrivit unor surse judiciare, cei doi funcționari publici, reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, sunt angajați ai Ocolului Silvic Topoloveni.

Polițiștii au indisponibilizat cinci autovehicule și au confiscat bani și bunuri în valoare de 35.000 de lei, în urma perchezițiilor efectuate în dosar în urmă cu o zi.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, pe lângă bani au fost ridicate 20 de motofierăstraie și telefoane mobile, cu privire la care există indicii că ar fi fost folosite la săvârșirea de infracțiuni. De asemenea, au fost confiscați peste 30 de metri cubi de material lemnos, deținuți fără documente legale de proveniență și transport.

Polițiștii au efectuat 11 percheziții domiciliare în localitățile Călinești și Priboieni, la locuințele unor persoane bănuite de săvârșirea infracțiunilor de tăiere ilegală și sustragere de material lemnos, delapidare și abuz în serviciu. După finalizarea descinderilor, 14 persoane au fost conduse la sediul Poliției Topoloveni pentru a fi audiate.

„Din cercetări s-a stabilit că, de la începutul lunii iulie și până în prezent, persoanele în cauză ar fi tăiat și comercializat ilegal aproximativ 300 de metri cubi de material lemnos fără respectarea regimului silvic. De asemenea s-a mai stabilit că, în aceeași perioadă, două dintre persoanele vizate, în calitate de funcționari publici, ar fi facilitat activitățile de tăiere și sustragere a materialului lemnos”, se precizează în comunicatul IPJ Argeș.

Conform aceleiași surse, prejudiciul a fost estimat la aproximativ 60.000 de lei.

DailyBusiness
Musli cu fructe retras de ANSVSA din magazinele Profi din cauza nivelului de toxicitate
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Pact ultrasecret Gică Hagi – Dan Șucu! Detalii bombă despre transferul lui Ianis Hagi. Exclusiv
Capital.ro
ANAF a dat termen 5 zile. Nunțile, botezurile sau alte evenimente, la control. Se transmit toate datele
Playtech.ro
Amendă de 3.000 de lei pentru românii care ascultă muzică tare, fac petreceri la orice oră. Ce înseamnă perturbarea liniștii publice în 2025
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Cele mai proaste filme de pe Netflix. Eșecuri ridicole sau enervante
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Imagini senzaționale cu Nicușor Dan și soția lui, în timp ce dansează la o nuntă. Președintele a uitat de orice și s-a lăsat purtat de val
Cancan.ro
Focoasă? NU, mai mult pufoasă! Avem imaginile ȘOCANTE cu Ella Vișan din 2015. Neatinsă de bisturiu, fără fațete, cu fălcuțele la purtător
iamsport.ro
A fost unul dintre cele mai controversate ”numere 10” ale României și a dezvăluit cum se decide, de fapt, cine poartă ce tricou la națională: ”Lumea nu știe”
MediaFlux
Ajutor financiar de 450 de lei pentru românii cu venituri mici, mai ales pensionari! Înscrieri de miercuri, 20 august, pe platforma de vouchere UPDATE
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Șase zodii renasc din propria cenușă