Doi presupuşi militanţi islamici, arestaţi în Spania, au recunoscut că se aflau la Bruxelles în timpul exploziilor de la aeroport

Doi presupuşi militanţi islamici, arestaţi săptămâna acesta în Spania, au recunoscut că se aflau la Bruxelles în momentul atentatului terorist din martie 2016, de la aeroportul Zaventem, a declarat un oficial spaniol, care a precizat că aceştia neagă însă că ar fi fost implicaţi, relatează The Business Times.
Romania TV
29 apr. 2017, 05:50
Doi presupuşi militanţi islamici, arestaţi în Spania, au recunoscut că se aflau la Bruxelles în timpul exploziilor de la aeroport

Aceştia au fost arestaţi alături de alte şapte persoane, în urma unei anchete comune a autorităţilor spaniole şi belgiene, a precizat oficialul din partea Curţii Naţionale, instanţă spaniolă specializată pe cazurile speciale şi excepţionale, inclusiv cele de terorism.

Forţele de ordine au confiscat arme de foc, droguri şi mari sume de bani în urma descinderilor în acest caz.

Atentatele sinucigaşe de la Bruxelles din data de 22 martie 2016, care au vizat aeroportul Zaventem şi o staţie de metrou, s-au soldat cu 32 de morţi şi peste 320 de răniţi. Reţeaua teroristă Stat Islamic a revendicat atacurile.

Oficialul spaniol a declarat că suspecţii au explicat că se aflau la Bruxelles pentru a cumpăra o maşină, însă anchetatorii încearcă să afle dacă banii (pentru cumpărarea unui vehicul) nu au fost folosiţi pentru finanţarea atacului terorist.

Indvizii, care au fost incuplaţi pentru apartenenţa la o organizaţie teroristă, au mai recunoscut că în perioada în care s-au aflat la Bruxelles l-au vizitat pe vărul celor doi fraţi care au comis atacul sinucigaş.

Poliţia spaniolă a arestat aproximativ 200 de suspecţi islamişti, iar din anul 2015 a ridicat la nivelul 4 din 5 starea naţională de alertă teroristă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Jantele și roțile care sunt interzise. Șoferii pierd dreptul de a mai circula cu mașina. Unde se aplică deja legea
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul