Doi români din Italia au rămas muți când au văzut prețurile din România. Câți bani au cheltuit la un supermarket

O familie de români stabiliți în Italia a rămas cu un gust amar după ce aceștia au făcut cumpărături la un supermarket din România.
Mircea Filipescu
09 sept. 2024, 22:40
Doi români din Italia au rămas muți când au văzut prețurile din România. Câți bani au cheltuit la un supermarket

O familie de români, stabilită în Italia de mai mult timp, a trăit un adevărat șoc atunci când s-au întors pentru o scurtă vizită în România. De ani de zile, cei doi soți și-au construit o viață confortabilă în străinătate și revin acasă doar când au ocazia.

De fiecare dată când se intorc, ei își documentează experiențele și arată diferențele dintre Italia și România, încercând să ofere o imagine detaliată a ceea ce au descoperit.

Citește și : Oana Roman, sătulă de prețurile din supermarketuri. Ce a cumpărat vedeta cu 70 de lei: ”Vă puteți muta liniștiți la Paris sau Roma, pentru că la București e mai scump!”

De data aceasta, au decis să compare prețurile dintre supermarketurile din România și cele din Italia, rezultatul fiind un adevărat șoc pentru ei și pentru urmăritorii lor.

Cumpărăturile lor au inclus produse de bază precum detergent, apă plată, șampon, vopsea de păr, lapte, șervețele, bere fără alcool, două periuțe de dinți și bețișoare de urechi. Cu toate că lista lor părea simplă, suma totală pe care au plătit-o a fost uluitoare : 707 lei, conform CANCAN.

Această sumă le-a lăsat un gust amar, mai ales având în vedere că, în România, prețurile la alimente și produse de bază au crescut semnificativ, în timp ce salariile au rămas, în multe cazuri, nemodificate.

Cum au reacționat urmăritorii

Reacțiile publicului nu au întârziat să apară. Mulți români au confirmat că și ei simt efectele scumpirilor. Un comentariu remarca următoarele : „Totul este scump. Lăsăm toți banii la magazin.” Un altul menționa: „În România e mai scump decât în Italia sau în Dubai”.

Citește și : Supermarketurile scapă de obligativitatea de a oferi reduceri la alimentele de bază. Eliminarea schemei intră în vigoare de la 1 iulie

Un alt urmăritor a adăugat : „Mie mi se pare scump în România. Chiar nesimțit de scump în cazul unor produse. Apa la 4 lei sticla (4,5 lei dacă socotești și ambalajul) este mai scumpă decât în Paris. Am văzut roșii românești în Carrefour, în București, la același preț cu roșiile aduse din Olanda. Și nu cred că roșiile românești mai sunt bio”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce promisiune i-a făcut Leo Messi soției sale, Antonela. O va pune în aplicare după retragerea din fotbal
Capital.ro
Limită la bani. Transferurile bancare care depășesc această sumă trebuie declarate. Fiscul verifică tranzacțiile
Playtech.ro
Ce reprezintă ultimele şase cifre din CNP: detaliul de pe cartea de identitate pe care puţini îl bagă în seamă
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Trump nu cedează! Amenință că trimite întăriri militare și un portavion
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj