Doi susținători ai lui Călin Georgescu sunt cercetați penal, după ce au fost prinși cu obiecte periculoase și au instigat la infracțiuni. Autoritățile au dat 17 amenzi protestatarilor simpatizanți ai suveranistului, în valoare de 26.000 de lei

Doi susținători ai lui Călin Georgescu sunt cercetați penal de către autorități, după ce au purtat la proteste obiecte periculoase și au instigat public. Jandarmeria anunță că s-au aplicat 17 sancțiuni contravenționale, în valoare de 26.000 de lei.
Alina Costache
14 feb. 2025, 11:03
Doi susținători ai lui Călin Georgescu sunt cercetați penal, după ce au fost prinși cu obiecte periculoase și au instigat la infracțiuni. Autoritățile au dat 17 amenzi protestatarilor simpatizanți ai suveranistului, în valoare de 26.000 de lei

Protestatarii susținători ai lui Călin Georgescu, ce au manifestat împotriva Guvernului în ziua în care președintele Iohannis și-a anunțat demisia, au avut parte de primele consecințe legale. Jandarmeria Capitalei anunță că au fost întocmite șase acte de sesizare a organelor de urmărire penală și că au fost aplicate 17 sancțiuni contravenționale, în valoare de 26.000 de lei.

Doi susținători ai lui Călin Georgescu, cercetați penal

„Au mai fost întocmite două acte de sesizare a organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile art. 372 (Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase) și art. 368 (Instigarea publică) din Codul Penal al României”, anunță Jandarmeria Capitalei.

În total au fost întocmite șase acte de sesizare a organelor de urmărire penală, cu șase autori, dar au fost aplicate și 17 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 26.000 de lei.

Citește și : Boicotul „suveranist” al lui Călin Georgescu a dus la vânzări record în supermarketuri. Vânzările retailerilor străini au crescut cu până la 20%

„În continuare, se fac verificări pentru identificarea și sancționarea altor persoane care au provocat forțele de ordine, au exercitat presiuni asupra dispozitivului de jandarmi și au incitat la violență, încălcând cadrul legal în vigoare.

Reiterăm faptul că manifestația nu a urmat procedura prevăzută de Legea nr. 60 din 1991 (republicată) privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice, cu modificările și completările ulterioare, pentru declararea prealabilă a adunărilor publice, astfel că desfășurarea acesteia s-a făcut în afara cadrului legal în vigoare, ceea ce este regretabil în actualul context internațional de securitate”, se menționează în finalul comunicatului.

Citește și : Călin Georgescu, afaceri de 1,5 miliarde de euro cu Radu Mazăre şi ÎPS Teodosie. Fostul candidat la prezidenţiale a făcut timp de un deceniu, pe banii statului, proiecte absolut inutile

Jandarmeria Capitalei a mai menționat faptul că susținătorii lui Călin Georgescu au forțat dispozitivul de panouri metalice, după anunțul privind demisia lui Klaus Iohannis.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Alexandru Roșca, interviu cu cărțile pe față din cantonamentul lui Dinamo: „Ne gândim la titlu!”. Ce spune despre FCSB: „Devenise enervant”. Video exclusiv
Capital.ro
Doliu în muzica populară. A murit unul dintre cei mari artiști din România. A impresionat-o chiar și pe Maria Tănase
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Bani gratis de la AFIR. Românii pot obține 300.000 de euro
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend