Doi tineri au murit arși de vii după un accident, în Ploieşti. Accident soldat cu cinci răniţi, provocat de un şofer beat în Argeș

Doi tineri au murit carbonizaţi în urma unui accident produs noaptea trecută în Ploieşti. Autoturismul cu care se deplasau s-a ciocnit de un stâlp şi a luat foc. De asemenea, un şofer aflat sub influenţa alcoolului a provocat un accident în noaptea de duminică spre luni pe DN 73, în localitatea Schitu Goleşti, județul Argeș. În urma accidentului cinci persoane au fost rănite.
Alina Costache
21 aug. 2023, 11:12
Doi tineri au murit arși de vii după un accident, în Ploieşti. Accident soldat cu cinci răniţi, provocat de un şofer beat în Argeș

Doi tineri au murit carbonizaţi în urma unui accident produs în noaptea de duminică spre luni în Ploieşti, după ce un autoturism s-a ciocnit de un stâlp şi a luat foc. Conform poliţiştilor, un autoturism cu trei ocupanţi a părăsit partea carosabilă, s-a lovit de un stâlp şi a luat foc.

În urma accidentului, doi tineri de 18 şi 19 ani au rămas blocaţi în interior, fiind carbonizaţi. La volan se afla băiatul de 18 ani. Un al treilea tânăr, tot  în vârstă de 18 ani, a fost transportat la spital.

Citește și: Tragedie la Suceava! Trei tineri au murit și alți doi sunt răniți grav, după ce mașina lor a intrat cu toată viteza într-un stâlp

Un alt accident grav s-a produs noaptea trecută în Argeș. În jurul orei 03.00, pompierii de la Detașamentul Câmpulung au fost solicitați să intervină în cazul unui eveniment rutier produs în localitatea Schitu Golești. În incident au fost implicate trei autoturisme, unul dintre acestea fiind parcat, și au rezultat cinci victime.

„La faţa locului s-au deplasat poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Câmpulung, care au constatat faptul că un bărbat de 67 de ani, din Godeni, care conducea un autoturism pe DC 10, dinspre Coteşti către DN 73, în împrejurări ce vor fi stabilite în urma cercetărilor, a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe DN 73, din direcţia Câmpulung către Piteşti, de un tânăr de 20 de ani, din Stâlpeni”, se arată într-un comunicat al IPJ Argeş.

Citește și: Șoferul drogat care a ucis doi tineri în 2 Mai, la un pas să provoace alt accident, cu o zi înainte de tragedie

Conform aceleiaşi surse, şoferii au fost testaţi cu aparatul etilotest, care a indicat pentru bărbatul de 67 de ani o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Lui i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, iar poliţiştii au întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa alcoolului.

În urma accidentului au suferit leziuni şoferii celor două autoturisme, precum şi trei tineri, de 17, 20 şi 21 de ani, pasageri în cel de-al doilea autoturism.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Florin Prunea, mărturie șocantă din perioada în care juca la Craiova: ”Număr de șmecher. Furia șoselelor”
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Conflictul care apare între proprietari și asociație. Gelu Pușcaș: Adevărul pare undeva la mijloc
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi