Doliu în presa românească! Celebrul fotograf sportiv, Alexandru Hojda, a plecat dintre noi la doar 45 de ani

Doliu în lumea sportului și a presei românești. Alexandru Hojda s-a stins la doar 45 de ani, lăsând în urma lui un gol de nedescris.
Alina Costache
21 apr. 2024, 23:29
Doliu în presa românească! Celebrul fotograf sportiv, Alexandru Hojda, a plecat dintre noi la doar 45 de ani
Alexandru Hojda

O veste tragică a cutremurat comunitatea sportivă din România. Vestea tristă care a îndoliat astăzi o țară întreagă se referea la trecerea în neființă a lui Alexandru Hojda, un fotograf de excepție, care, din păcate a încetat din viață la doar 45 de ani. Cunoscut pentru talentul său remarcabil în capturarea momentelor definitorii din lumea sportului, Alexandru Hojda și-a lăsat amprenta asupra scenei media sportive românești, contribuind la publicații de prestigiu precum „Gazeta Sporturilor”, „ProSport” și „Adevărul”.

Citește și: Liga Profesionistă de Fotbal, anunț tragic! A murit unul dintre cei mai importanți acționari din fotbalul românesc. Milionarul lasă în urmă o suferință de nedescris și o avere uriașă

Tristul eveniment a avut loc în Germania, țară în care Hojda s-a stabilit în ultimii ani. Tânărul și talentatul fotograf a fost răpus prematur de o boală necruțătoare, lăsând în urmă un gol imens în lumea fotografiei sportive din România și în inimile celor care l-au cunoscut și apreciat.

Vestea tragică a fost anunțată pe pagina de Facebook a bunului său prieten și coleg, Marian Burlacu.

„Cei care au lucrat în presă știu că nu a fost deloc simplu, ziariștii și fotoreporterii neavând sâmbăta și duminica libere, fiind serile și uneori nopțile pe stadioane, în săli și pe drumuri, în diverse deplasări prin țară și prin lume. O viață frumoasă, palpitantă, însă care te și consumă, atât fizic, cât și psihic”, a notat pe Facebook jurnalistul Marian Burlacu.

Citește și: Doliu în lumea muzicii! Unul din stâlpii rock-ului românesc s-a stins din viață

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?