Doliu în PSD. Un alt primar a murit după infectarea cu SARS CoV 2

Primarul comunei Viziru (PSD) s-a îmbolnăvit de COVID 19 la începutul lunii aprilie şi a murit miercuri dimineaţă.
Filip Stan
28 apr. 2021, 13:16
Doliu în PSD. Un alt primar a murit după infectarea cu SARS CoV 2

Doliu în PSD. Primarul comunei brăilene Viziru a murit miercuri dimineață la Spitalul Județean de Urgență Brăila. El fusese internat în urmă cu trei săptămâni deoarece se infectase cu virusul SARS CoV 2. Dima Priceputu (PSD) este la al treilea mandat de primar în fruntrea comunei Viziru.

A murit Roxana Dobriţoiu, cancelarul general al Senatului UCB. Avea doar 43 de ani

Doliu în PSD. Primarul comunei Viziru (PSD) s-a îmbolnăvit de COVID 19 la începutul lunii aprilie. Bărbatul în vârstă de 79 de ani a fost internat în secția de Terapie Intensivă COVID a Spitalului Județean Brăila.

Potrivit reprezentanților unității medicale, după 14 zile, pacientul a fost mutat în secția non-COVID de Terapie Intensivă.

Decesul a fost declarat miercuri dimineață. Din cauza COVID 19, organele interne ale pacientului, mai ales plămânii, fusese grav afectate ceea ce probabil i-a provocat decesul. Autopsia va stabili cauza decesului.

Preotul Ionel Vrăjitoru a murit. Era unul dintre cei mai iubiţi şi apreciaţi din Suceava
Până astăzi, 27.833 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

În intervalul 27.04.2021 (10:00) – 28.04.2021 (10:00) au fost raportate 150 de decese (72 bărbați și 78 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București. Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 10 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.373. Dintre acestea, 1.325 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.316.396 de teste RT-PCR și 873.658 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.253 de teste RT-PCR (14.165 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.088 la cerere) și 10.037 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 31.666 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.532 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.932 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 100 de persoane.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cum a ajuns Giovanni Becali să se certe la un stabor cu Regele Cioabă și Leo de la Strehaia
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend