Doliu uriaș în România. A murit Octavian Vintilă

Este doliu iar în presa românească. A murit Octavian Vintilă. Era vocea de la România Actualități și cel care a comentat exercițiul Nadiei Comăneci la Jocurile Olimpice.
Alina Costache
20 apr. 2024, 14:04
Doliu uriaș în România. A murit Octavian Vintilă

Este iar doliu în presa românească. A murit Octavian Vintilă. El a fost mai întâi sportiv, practicând scrima. Mai apoi, Octavian Vintilă a devenit jurnalist sportiv, fiind unul dintre cei mai iubiți comentatori de la Radio România Actualități.

Octavian Vintilă era născut pe 22 iunie 1938. El a murit vineri, la vârsta de 86 de ani.

”A cucerit și titlul național la individual în 1968 și în 1969. Cu lotul olimpic al României a participat la Jocurile Olimpice de vară din 1964 de la Tokyo și la cele din 1972 de la Munchen, unde România s-a clasat pe locul 4 la proba pe echipe.

După ce s-a retras din activitatea competițională, a devenit arbitru internațional de scrimă și a fost vicepreședinte al Federației Române de Scrimă din 1975 până în 2000.

În paralel, a devenit jurnalist, lucrând la biroul de presă al clubului Steaua împreună cu Cristian Țopescu.

Apoi a fost comentator sportiv și realizator de programe la Radio România Actualități. De-a lungul carierei sale a comentat șase ediții ale Jocurilor Olimpice, începând cu ediția din 1976”, potrivit România – Actualități.ro.

Dan Georgescu a murit la doar 57 de ani

Un alt mare jurnalist a murit zilele trecute. Dan Georgescu a murit la doar 57 de ani. Dan Georgescu a avut o carieră excepțională la postul public de radio, care a început în urmă cu mai mult de 30 de ani.

Jurnalist, operator, dar și redactor, acesta avea să își încheie drumul în lumea noastră mai repede decât și-ar fi imaginat cei apropiați.

Dan Georgescu a avut o carieră de excepție la postul public de radio, care a început în urmă cu mai mult de 30 de ani, acolo unde a parcurs toate treptele profesionale care l-au definit ca jurnalist.

Sursa foto: RRA

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
De la națională, direct la nuntă! Internaționalul român de la FCSB se căsătorește a doua zi după meciul cu Țara Galilor
Capital.ro
Proiectul național propus pentru România: „Electrificarea”. Ce spune unul dintre liderii din energie
Playtech.ro
O schimbare misterioasă are loc în interiorul Soarelui. Cercetătorii spun că steaua noastră ar putea intra într-o nouă fază
Adevarul
Escrocheriile pe WhatsApp și SMS, „infracțiunea rapidă” a momentului. Pierderi medii de 733 de dolari
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Horoscop 6 iunie. Zodiile care se lovesc de mari probleme în acest weekend
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți