Construcțiile, un domeniu cu multe joburi disponibile, încearcă să rezolve problema deficitului de personal inclusiv prin campanii de recrutare direct în facultăți. Oferta companiile include formare gratuită și posibilitatea de intrare relativ rapid în producție. Cât despre salarii, acestea pornesc de la 1.000 de euro pe lună, sumă atractivă în vremuri de criză.
În 2025, piaţa muncii în construcţii a atins un nivel record, ajungând la 460.000 de angajaţi. Chiar și așa, companiile de profil au în continuare joburi disponibile, astfel că sunt obligate să caute oameni inclusiv din rândul studenților.
„Noi vă luăm de pe băncile facultăţilor, vă formăm, puteţi intra în producţie, puteţi merge pe şantiere. Fiecare student care intră, fiecare angajat, are un program de formare”, spun angajatorii, obligați să-și adapteze ofertele la așteptările și dorințele potențialilor angajați.
Ce-și doresc studenții? Surprinzător, poate, pentru unii, salariul nu mai este primul criteriu la alegerea locului de muncă. Studenții își doresc acum, în primul rând, joburi stabile și angajatori cooperanți și înțelegători.
Citește și Salariile din retail: Cine sunt cel mai bine plătiți angajați și care sunt pragurile salariale
„Nu aş putea lucra într-un loc unde totul este alarmant. Cel mai important mi se pare sustenabilitatea locului de muncă, acesta să fie stabil, să ofere şi siguranţă pentru angajaţi, angajatorul să fie înţelegător”, spune un student al Universității Tehnice ”Gheorghe Asachi” din Iași.
Companiile plusează la acest dorințe ale potențialilor angajați, subliniind că, din perspectiva lor, este importantă inclusiv socializare șefilor cu subalternii. „Considerăm că cele mai durabile construcţii pot veni prin ingineri determinaţi, specializaţi şi cât mai bine pregătiţi în domeniu. Momente de conectare ad-hoc pur şi simplu, vrem să facem un grătar împreună, vrem să facem o ieşire”, spune inginerul Irina Teslărașu, reprezentanta patronatului proiectanților în construcții din Romania – filiala Moldova, citată de observatornews.
Studenții vor, la rândul lor, să ia contact încă din școală cu posibili angajatori, acesta fiind motivul pentru care organizează târguri de joburi, devenite deja tradiție în mediul universitar ieșean.
„An de an, se discută planurile de învăţământ în parteneriat cu mediul de afaceri. S-a ajuns la un rezultat foarte bun prin organizarea de evenimente pentru sprijinul studenţilor”, a declarat decanul Facultății de Construcții și Instalații din Universitatea ”Gheorghe Asachi”, Andrei Burlacu.
Iar prodecanul Ciprian Cozmanciuc subliniază, la rândul său, utilitatea târgurilor de joburi: „Studenţii sunt într-o zonă în care, da, la ora actuală au de unde alege”.