Donald Trump a numit un nou ambasador în Arabia Saudită

Preşedintele american Donald Trump a anunţat marţi numirea fostului general John Abizaid în funcţia de ambasador al Arabiei Saudite, poziţie până acum vacantă în Administraţia Trump, informează miercuri AFP.
Iulian Tudor
14 nov. 2018, 06:53
Donald Trump a numit un nou ambasador în Arabia Saudită

John Abizaid, 67 de ani, este fostul comandant al forţelor americane în Orientul Mijlociu. Acest fost general cu patru stele de origine libaneză vorbeşte curent araba şi a servit 34 de ani în armata americană. Când studia la Universitatea din Harvard, a scris un memoriu chiar despre Arabia Saudită.

Donald Trump a lăsat vacante mai multe posturi în administraţia lui, însă absenţa unui ambasador american la Riad a fost scoasă în evidenţă de criza diplomatică dintre Washington şi aliatul său tradiţional din Orientul Mijlociu, după uciderea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi, în 2 octombrie, la sediul consulatului saudit din Istanbul. După ce a afirmat iniţial că jurnalistul a părăsit rapid consulatul, apoi a susţinut că acesta a murit în timpul unei „cerţi”, Riadul a evocat în final o „operaţiune neautorizată” de putere, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Te trec fiorii. Turcii au publicat o parte din înregistrarea cu jurnalistul Jamal Khashoggi când era ucis: Mă sufoc, ia punga de pe cap

De atunci, tonul s-a înăsprit între SUA şi monarhia wahhabită, guvernul american exercitând presiuni asupra Riadului să elucideze această crimă. Şeful diplomaţiei americane Mike Pompeo l-a atenţionat duminică pe prinţul moştenitor saudit Mohammad bin Salman că Washingtonul „va cere socoteală tuturor persoanelor implicate în uciderea lui Jamal Khashoggi”, informează Agerpres.

Acest schimb a intervenit la două zile după anunţul SUA că forţele sale militare nu vor mai realimenta avioanele coaliţiei sub conducere saudită care luptă împotriva rebelilor houthi în Yemen.

Numirea lui John Abizaid mai trebuie să fie confirmată de Senatul american.

După retragerea sa, în 2007, el a declarat că „este posibil de trăit cu un Iran nuclear”. Donald Trump este adeptul unei linii dure împotriva republicii şiite, mare adversar al Arabiei Saudite.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj