Donald Trump a vorbit despre Moldova în Congres: „32 de milioane de dolari pentru o operaţiune de propagandă”

În cadrul unui discurs susținut în fața Congresului, președintele SUA, Donald Trump, a făcut un bilanț al deciziilor sale de politică externă și internă, subliniind măsurile prin care a redus influența guvernului federal și s-a retras din organizații și tratate internaționale.
Filip Stan
05 mart. 2025, 12:07
Donald Trump a vorbit despre Moldova în Congres:

Trump a detaliat măsurile prin care a limitat angajamentele externe ale SUA și a criticat politicile fostei administrații Biden, declarând că a luat decizii pentru a proteja interesele economice și naționale ale Americii.

„Am eliminat ridicolul Noua Escrocherie Verde (programul climatic Green New Deal – n. red), ne-am scos din nedreptul Acord Climatic de la Paris care ne costa trilioane de dolari și pe care alte țări nu-i plăteau. Ne-am retras din coruptul OMS. Și ne-am retras și din anti-americanul Consiliul ONU pentru Drepturi. Am oprit toate restricțiile climatice ale lui Biden care ne făceau țara mai nesigură”, a declarat Trump, subliniind măsurile sale pentru a reduce costurile și influența externă asupra Statelor Unite.

În continuare, președintele american a menționat măsurile economice implementate în timpul mandatului său și a lăudat succesul acestora, subliniind că acestea au fost apreciate chiar și de către democrați.

Citeşte şi: Donald Trump le promite americanilor ce visează Elon Musk! “Vom înfige steagul american pe Marte!”

„Doar ascultați câteva dintre lucrurile stupide pe care le-am identificat – 22 miliarde de dolari de la HHS pentru a furniza case gratis și mașini pentru imigranți ilegali. 25 milioane pentru diversitate, egalitate și incluziune în Birmania. 40 de miliarde pentru a îmbunătăți incluziunea economică și socială a migranților sedentari. Nimeni nu știe ce-i aia. Opt miliarde de dolari pentru a promova LGBTQI+ în țara africană Lesotho, de care nimeni n-a auzit niciodată. 60 de milioane pentru populații băștinași și împuternicirea afro-columbiană. Opt milioane de dolari pentru a face șobolani transgender. E real. 32 de milioane pentru o operațiune de propagandă de stânga în Moldova. 10 milioane pentru circumcizii în Mozambic. 20 de milioane pentru Sesame Street în Orientul Mijlociu”, a afirmat Trump, criticând modul în care fondurile guvernamentale au fost alocate sub administrația predecesorului său.

Citeşte şi: Elon Musk este dator României, spune preşedintele ANCOM: „Ne e dator cu ceea ce postează în online. România şi-a arătat disponibilitatea cu el”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Antrenor nou pentru FCU Craiova! Pus de Mititelu să semneze condica, a revenit a patra oară la club
Capital.ro
Legea salarizării schimbă regulile pentru bugetari. Ce rol va mai avea vechimea în calculul salariului
Playtech.ro
Ce fac românii ca să cheltuie mai puțin în vacanțele de pe litoral. Obiceiul care a devenit tot mai răspândit după valul de scumpiri
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Mirabela Grădinaru și-a depus declarația de avere! Ce deține de fapt cuplul prezidențial
stirilekanald.ro
Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România