Donald Trump, afirmaţie surprinzătoare: „Se pare că în spate au fost RUŞII!”

Preşedintele american Donald Trump a remarcat, joi, că 'se pare' că Rusia s-a aflat în spatele recentei otrăviri în Marea Britanie a unui fost spion rus şi a fiicei sale, relatează Reuters.
Filip Stan
15 mart. 2018, 19:03
Donald Trump, afirmaţie surprinzătoare:

„Se pare că în spate au fost ruşii”, a afirmat Trump în cursul unei întâlniri la Casa Albă cu premierul irlandez Leo Varadkar. Donald Trump a precizat că s-a aflat în contact cu premierul britanic Theresa May în legătură cu acest incident şi că este vorba de o „situaţie foarte tristă”, pe care SUA o iau „foarte în serios”.

Preşedintele american şi premierul britanic, împreună cu preşedintele francez Emmanuel Macron şi cancelarul german Angela Merkel, au subliniat într-un comunicat comun difuzat joi că responsabilitatea Rusiei este singura explicaţie ‘plauzibilă’ în cazul otrăvirii fostului spion rus Serghei Skripal şi i-au cerut Moscovei să furnizeze toate informaţiile cu privire la programul său de arme chimice Noviciok, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Washingtonul, serie de sancţiuni împotriva Rusiei, în replică la ingerinţele Moscovei în alegerile din SUA

Serghei Skripal (66 de ani) şi fiica sa, Iulia (33 de ani) se află în continuare în stare critică după ce au fost găsiţi în stare de inconştienţă, duminică, 4 martie pe o bancă în apropierea unui centru comercial din oraşul Salisbury, situat în sud-vestul Angliei. Miercuri, Theresa May a anunţat o serie de sancţiuni împotriva Rusiei, între care expulzarea a 23 de diplomaţi şi îngheţarea relaţiilor bilaterale la cel mai înalt nivel, atribuind Moscovei responsabilitatea pentru otrăvirea – pe teritoriu britanic – a fostului spion şi a fiicei sale cu un agent neurotoxic de uz militar din categoria ‘Noviciok’.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, vești triste – e în continuare în comă la Terapie Intensivă! Medicii, întâlnire de urgență. Comunicatul spitalului cu privire la situația tehnicianului. Update, luni, 6 aprilie
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Motivul pentru care motorina premium este mai ieftină. O nouă scădere a preţurilor se va observa la pompă începând de marţi
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Românul cu pensie de 25.488 lei. Top cele mai mari pensii speciale anunțate de CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj