Donald Trump, despre starea de sănătate a liderului nord-coreean, Kim Jong Un: „Da, ştiu destul de bine, dar nu pot vorbi despre asta”

Președintele american Donald Trump a spus că știe destul de bine ce face Kim Jong Un și că speră că acesta este bine, declarația venind după mai multe zile de speculații privind starea de sănătate a liderului nord-coreean, transmite Reuters.
Romania TV
28 apr. 2020, 08:00
Donald Trump, despre starea de sănătate a liderului nord-coreean, Kim Jong Un:

Nu vă pot spune tot”, a răspuns Trump când a fost întrebat, într-o conferință de presă de la Casa Albă, despre starea de sănătate a lui Kim. ”Da, știu destul de bine, dar nu pot vorbi despre asta acum. Îi doresc numai bine”, a afirmat președintele SUA.

Citeşte şi: COVID-19 a ucis peste 200.000 de oameni în lumea întreagă. Numărul celor infectaţi depăşeşte trei milioane

Trump a sugerat că misterul va fi lămurit curând: ”Sper că e bine. Știu care este starea lui, în general. Vom vedea – probabil veți afla în viitorul nu prea îndepărtat”.

Pe de altă parte, ministrul sud-coreean pentru Coreea de Nord a declarat, marți, că Kim Jong Un ar fi lipsit de la o importantă aniversare ce a avut loc pe 15 aprilie din cauza îngrijorărilor privind coronavirusul.

Kim a lipsit de la aniversarea publică a bunicului său, fondatorul țării, și nu a fost văzut de atunci, lucru ce a alimentat speculații privind starea sa de sănătate.

Oficialii sud-coreeni subliniază, însă, că nu au detectat evoluții neobișnuite în Coreea de Nord și au îndemnat la precauții înainte de a spune că dictatorul de la Phenian este bolnav.

Coreea de Nord susține că nu are cazuri confirmate de coronavirus, dar, ținând cont că a luat măsuri clare de limitare a unei epidemii, absența lui Kim de la ceremonii nu este neapărat neobișnuită, ministrul sud-coreean pentru unificare, Kim Yeon-chul, în parlament.

Citeşte şi Donald Trump nu înţelege de ce a crescut numărul de apeluri la urgenţă cu privire la ingerarea de dezinfectant

El a explicat că, de la jumătatea lunii ianuarie și până acum, Kim Jong Un a dispărut din spațiul public câte 20 de zile de cel puțin două ori: ”Nu cred că e ceva neobișnuit, ținând cont de actuala situație (privind coronavirusul)”.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi