Donald Trump: Sancţiunile americane împotriva Rusiei, menţinute fără schimbări

Sancţiunile SUA împotriva Rusiei 'vor fi menţinute în starea lor actuală', a subliniat preşedintele american Donald Trump, în contextul în care şeful guvernului italian Giuseppe Conte a îndemnat Statele Unite la un dialog cu Rusia, informează marţi AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
31 iul. 2018, 07:34
Donald Trump: Sancţiunile americane împotriva Rusiei, menţinute fără schimbări

În conferinţa de presă comună de luni cu Donald Trump la Casa Albă, premierul italian s-a declarat deschis faţă de discuţii cu Moscova: ‘Italia este favorabilă unui dialog cu Rusia, dar Italia consideră de asemenea că dialogul între SUA şi Rusia este de o importanţă fundamentală’.

‘Sancţiunile împotriva Rusiei vor fi menţinute în starea lor actuală’, a reacţionat prompt Donald Trump.

Preşedintele american a fost criticat acum două săptămâni pentru atitudinea sa conciliantă faţă de Vladimir Putin în timpul summitului lor de la Helsinki, în timp ce Rusia este acuzată de serviciile de informaţii americane de amestec în alegerile prezidenţiale din 2016 în SUA.

După întâlnirea din Finlanda, Washingtonul se străduieşte să manifeste fermitate faţă de Moscova. În cadrul audierilor din Congres săptămâna trecută, secretarul de stat Mike Pompeo a afirmat că ‘SUA resping tentativa de anexare a Crimeii de către Rusia şi se angajează să continue această politică atât timp cât integritatea teritorială a Ucrainei nu este restabilită’. El a promis de asemenea să colaboreze cu Congresul la noile sancţiuni împotriva Rusiei, avertizând-o cu ‘consecinţe grave pentru ingerinţa în procesele noastre democratice’.

Donald Trump s-a lăudat săptămâna trecută cu ‘fermitatea’ sa faţă de omologul său rus. ‘Niciun preşedinte nu a fost atât de ferm ca mine în raport cu Rusia. Cred că preşedintele Putin ştie asta mai bine decât oricine altcineva, cu siguranţă mai bine decât mass-media’, a spus el, adoptând un ton mai puţin conciliant decât în timpul conferinţei lor de presă comune, notează AFP. ‘Uitaţi-vă la cifre, uitaţi-vă la ceea ce am făcut, uitaţi-vă la sancţiuni’, a adăugat Trump.

Casa Albă a anunţat săptămâna trecută că următoarea întâlnire dintre Donald Trump şi Vladimir Putin nu va avea loc în 2018. La rândul său, preşedintele rus a declarat că este ‘gata să meargă la Washington’ şi a asigurat că l-a invitat pe omologul său american într-o vizită la Moscova. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Neluțu Varga încearcă lovitura anului: Adrian Mutu la CFR Cluj! Prima reacție bombă a patronului: „Kopic sau Mutu”. Exclusiv
Capital.ro
Dispozitiv incendiar, plasat lângă Ambasada României din Berna. MAE confirmă: A fost deschisă o anchetă
Playtech.ro
Vacanța din octombrie 2026. Câte zile libere vor avea elevii și când se întorc la școală
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Schimbare pentru șoferii care folosesc Waze. Alertele și filtrele de poliție ar putea dispărea din aplicație
iamsport.ro
”Neluțu Varga l-a sunat pe Dan Petrescu să mă scoată din echipă”. Un fost golgheter de la CFR Cluj povestește despre teroarea din Gruia
MediaFlux
Cătălin Măruță revine în televiziune. Va prezenta o emisiune îndrăgită la Antena1
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat