Donald Trump și Vladimir Putin, prim pas important în soluționarea conflictului din Ucraina. De la sistarea atacurilor asupra infrastructurii energetice ucrainene, la meciuri de hochei între ruși și americani

Donald Trump și Vladimir Putin au avut o conversație istorică, în timpul căreia au abordat în mod deschis subiectul păcii din Ucraina. Liderul de la Kremlin și-a asumat oprirea pentru 30 de zile a atacurilor asupra infrastructurii energetice ucrainene, iar cei doi lideri s-au arătat deschiși să poarte alte discuții, cu privire la situația globală și neproliferarea nucleară.
Alina Costache
18 mart. 2025, 20:00
Donald Trump și Vladimir Putin, prim pas important în soluționarea conflictului din Ucraina. De la sistarea atacurilor asupra infrastructurii energetice ucrainene, la meciuri de hochei între ruși și americani
Donald Trump și Vladimir Putin, prim pas important în soluționarea conflictului din Ucraina. De la sistarea atacurilor asupra infrastructurii energetice ucrainene, la meciuri de hochei între ruși și americani

Donald Trump și Vladimir Putin au discutat marți, cu privire la conflictul din Ucraina, pentru peste două ore. Liderii de la Washington și Kremlin au făcut un prim pas important în vederea păcii, anume acela al convenirii asupra sistării pentru 30 de zile a atacurilor asupra infrastructurii energetice ucrainene.

Donald Trump și Vladimir Putin, convorbire pe firul roșu

Conform Kremlinului, președintele rus și-a confirmat angajamentul pentru soluționarea pașnică a conflictului din Ucraina, însă pe baza respectării intereselor legitime ale Rusiei în domeniul securității sale.

Donald Trump a propus o încetare a focului pentru 30 de zile, iar Putin a subliniat necesitatea opririi mobilizării forțate în Ucraina, precum și a stopării reînarmării Forțelor Armate ucrainene.

Citește și : Vladimir Putin este de acord cu oprirea, pentru 30 de zile, a atacurilor asupra infrastructurii energetice a Ucrainei și „a dat un astfel de ordin armatei”

Liderul de la Kremlin a mai atras atenția asupra incapacității de negociere a „regimului de la Kiev”, care ar fi sabotat și încălcat în mod repetat acordurile la care s-a ajuns. De asemenea, Putin ar fi prezentat crime de război comise de militanții ucraineni împotriva civililor din Kursk.

Vladimir Putin a susținut că garantează viețile și tratamentul decent al soldaților Forțelor Armate ucrainene în conformitate cu legile ruse și dreptul internațional, după ce Donald Trump i-a cerut să cruțe viețile militarilor ucraineni din Kursk.

Cea mai mare victorie a discuției este dată de faptul că liderul de la Kremlin s-a arătat dispus să se abțină reciproc de la greve asupra instalațiilor de infrastructură energetică timp de 30 de zile, și chiar ar fi dat armatei ruse comanda corespunzătoare.

Vladimir Putin a raportat că pe 19 martie va avea loc un schimb de prizonieri între părțile rusă și ucraineană, 175 de persoane pentru 175 de persoane, iar ca un gest de bunăvoință, președintele rus a susținut că va transfera 23 de militari ucraineni răniți grav.

Practic, în urma acestor discuții, se vor crea grupuri de experți ruși și americani, care să poarte în continuare discuții privitoare la pace.

Liderii de la Washington și Kremlin au vorbit despre neproliferarea nucleară și securitatea globală

Cu privire la politica internațională, Vladimir Putin și Donald Trump au vorbit și despre situația din Orientul Mijlociu și regiunea Mării Roșii, și și-au exprimat intenția cu privire la cooperarea pe probleme de neproliferare nucleară și securitate globală.

S-a exprimat intenția, de ambele părți, a normalizării relațiilor bilaterale, pentru asigurarea securității și stabilității în lume. De asemenea, s-a vorbit despre mai multe domenii în care SUA și Rusia pot avea o cooperare reciproc avantajoasă.

Citește și : Zelenski, după convorbirea Trump-Putin: „Europa trebuie să fie la masa negocierilor”/ Ursula von der Leyen: „Era beneficiilor păcii a apus de mult”

Cei doi președinți au încheiat convorbirea într-o manieră hazlie, aceștia exprimând intenția de a organiza meciuri de hochei în SUA și Rusia, între jucători ruși și americani care joacă în NHL și KHL, convenind să rămână în contact cu privire la toate problemele ridicate.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Orașul din România care l-a impresionat pe italianul care e de 15 ani în țara noastră: ”Nu mă face să simt dorul de casă”
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
Când ai nevoie de acordul vecinilor pentru modificări în apartament. Ce se întâmplă dacă refuză să semneze
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Specialist ATI, despre cazul fetiței care și-a pierdut viața într-o clinică dentară: „Astfel de proceduri trebuie să se deruleze acolo unde există maximum de siguranță”
iamsport.ro
Românul mai periculos decât Cruyff și Pele: 'Un talent mai mare decât el n-am văzut. Odată a driblat 11 jucători'
MediaFlux
Dispar ouăle din magazine! Anunțul Ministerului Agriculturii
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume