Donald Trump speră să primească finanţare pentru zidul de la frontiera sudică

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri că speră că va putea coopera cu Congresul pentru a obţine finanţare pentru zidul de la frontieră, precum şi pentru a renunţa la un program care îi vizează pe mii de tineri imigranţi care nu deţin cetăţenie americană, relatează Reuters.
Romania TV
07 nov. 2018, 19:32
Donald Trump speră să primească finanţare pentru zidul de la frontiera sudică

Într-o întâlnire cu ziariştii de la Casa Albă după alegerile legislative de marţi, el a spus că-şi doreşte ca congresmenii americani să-i aloce suficienţi bani pentru a construi zidul de mult promis de la frontiera sudică cu Mexicul. Trump a precizat însă că nu va forţa un blocaj al activităţii guvernului din acest motiv.

„Avem nevoie de bani pentru a construi zidul, tot zidul, nu doar o parte din el”, a spus Trump în cadrul conferinţei de presă. „Avem nevoie de zid, mulţi democraţi ştiu că avem nevoie de zid, va trebui să vedem ce se va întâmpla”, a adăugat liderul de la Casa Albă.

Preşedintele republican a mai spus că ar putea lucra cu democraţii şi în privinţa programului „Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA)”, dar că va trebui mai întâi să vadă decizia Curţii Supreme în această chestiune.

Programul DACA i-a protejat de deportare pe tinerii imigranţi aşa-numiţi „Dreamers” şi le-a asigurat permise de muncă, dar nu şi o cale către obţinerea cetăţeniei.

Administraţia Trump a întrebat luni Curtea Supremă dacă îi permite oprirea acestui program. „Cred că putem face cu adevărat ceva în legătură cu DACA. Va trebui să vedem ce decide Curtea Supremă”, a indicat Trump.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Misterul din spatele dispariției fraților Marius și Mihai din Râșnov. De ce au refuzat micuții să se mai întoarcă acasă. Ancheta se complică după găsirea lor: „În 2025, s-a întâmplat la fel”
Capital.ro
UPDATE. Dezamăgire pentru maghiarii din Transilvania. Budapesta a negat anunțul: Nu ne asumăm acest rol dincolo de granițele Ungariei
Playtech.ro
Cum să economisești bani fără să renunți la confort. Metode simple pentru orice buget
Adevarul
Imagini din timpul atacului de la Dineul Corespondenților: filmarea a fost publicată
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Alba a sfârșit spulberat de tren! Cum au arătat ultimele clipe din viața sa și de ce nu ar fi reușit să se salveze
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a intervenit pentru un fotbalist acuzat că schimba valută în baie la Athenee Palace: ”Diliule la cap, așa prost sunt?”
MediaFlux
Ce să NU faci de 1 mai! Tradiții și obiceiuri păstrate în România înainte să devină Ziua Muncii
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR