Preşedintele Consiliului European Donald Tusk a fost audiat de procurori la Varşovia

Președintele Consiliului European, Donald Tusk, a fost audiat miercuri timp de opt ore la parchetul din Varșovia, ca martor într-o anchetă asupra a doi foști șefi ai contraspionajului militar al Poloniei, relatează AFP. Aceștia sunt suspectați de cooperare cu servicii de informații străine, fără a avea autorizarea necesară din partea prim-ministrului de atunci, adică a lui Tusk, precizează Reuters.
Romania TV
19 apr. 2017, 20:50
Preşedintele Consiliului European Donald Tusk a fost audiat de procurori la Varşovia

Un fost șef al SKW, serviciul de contraspionaj militar, declarase că Donald Tusk era la curent cu cooperarea serviciilor secrete poloneze cu cele rusești și aprobase acest demers.

„Toată povestea are un caracter eminamente politic”, a declarat Tusk ziariștilor la ieșirea din sediul procuraturii, fără a da detalii despre mărturia sa. Fostul premier al Poloniei a subliniat că a dat curs citației „în primul rând din respect față de statul polonez”. El a adăugat că l-a informat pe procuror că beneficiază de imunitate totală, potrivit legislației europene. Totodată, a avertizat că va face uz de această imunitate dacă va considera că ancheta este folosită ca un instrument pentru interzicerea sau obstrucționarea exercitării atribuțiilor sale în cadrul Uniunii Europene. „Sper să nu se ajungă acolo, dar dacă se întâmplă, nu voi ezita”, a spus Tusk, citat de AFP.

Înainte de audieri, fostul șef de guvern liberal, rival politic al președintelui Poloniei, euroscepticul Jaroslaw Kaczynski, susținuse că demersul justiției este „parte a unei campanii de denigrare politică” și că autorii acestei campanii „nici nu se prea ascund”, transmite Reuters.

AFP reamintește că Tusk a fost citat de procurori în martie, la numai câteva zile după realegerea sa în fruntea Consiliului European, pentru care au votat 27 de state membre ale UE. Doar Polonia, țara sa natală, a fost împotrivă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Penalty și roșu pentru Rapid? Cristi Balaj, verdict ferm: „A fost mai mult decât atât!”. De ce VAR nu a greșit că nu l-a chemat pe arbitru să revadă faza. Exclusiv
Capital.ro
Cum verifici dacă ai datorii la Primărie? Metoda prin care afli online dacă ai restanțe la taxe și impozite
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie depuse la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat