Doncafé, vânzări de 50 de milioane de euro în 2011

Strauss România, producătorul mărcii de cafea Doncafé, a avut anul trecut vânzări de 212 milioane de lei (50 de milioane de euro), valoare similară cu cea din 2010, a declarat agenţiei MEDIAFAX directorul general al companiei, Marius Meleşteu.
Romania TV
12 feb. 2012, 15:59
Doncafé, vânzări de 50 de milioane de euro în 2011

„Au contat strategia, brandul şi marketingul, şi am fost foarte atenţi la preţuri, pe care le-am crescut cât de puţin am putut. Preţurile la cafea pe piaţa românească au crescut anul trecut pe fondul scumpirii cafelei verzi la nivel mondial”, a spus Meleşteu.

 

În comerţul modern, reprezentat prin hypermarketuri, supermarketuri şi discounteri, care concentrează peste jumătate din vânzările categoriei, atât ca valoare, cât şi ca volum, cota de piaţă (în volum) a Strauss a crescut cu 4,3 puncte, la 23,5%, conform companiei.

 

Ca volum, vânzările companiei au crescut anul trecut cu 23% pentru brandul Doncafé Selected, cu 90% pentru Doncafé Espresso şi cu 9% pentru Fort.

 

„Piaţa se va reduce şi în acest an sau se va menţine constantă, după ce anul trecut s-a diminuat cu 4,4% în volum, dar a crescut puţin în valoare, din cauza majorării preţurilor. Cel mai mult a scăzut cafeaua prăjită şi măcinată, dar au scăzut şi vânzările în hoteluri, restaurante şi cafenele”, a spus Meleşteu.

 

El a adăugat că frigul şi ninsorile din ultima perioadă ajută piaţa de cafea.

 

„Oamenii se strâng în jurul unei cafele fierbinţi. Ce nu ne ajută este logistica, pentru că nu putem face transporturi în unele zone din ţară. Creşterile vânzărilor în această perioadă au fost de circa 10%”, a mai spus directorul companiei.

 

În România, principalii concurenţi ai Strauss, companie cu capital israelian prezentă în 20 de state, sunt Kraft Foods şi Nestlé.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile pentru care se deschid uși importante după 10 mai. Noroc din plin, reușite, dar și oportunități pentru ele
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
Playtech.ro
Ce este Black Wednesday, fenomenul care ar putea afecta grav economia României? Euro, la un nou record
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Ionuț Dolănescu a făcut accident în urmă cu puțin timp! Încă o lovitură pentru familia Mariei Ciobanu, chiar în ziua înmormântării soțului său
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Coșmar meteo. Veste de ultimă oră de la ANM
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultima oră! Ionuț Dolănescu a făcut accident! În ce stare se află artistul
Cancan.ro
E oficial, se întoarce iarna în România. Orașele în care ninge săptămâna viitoare, potrivit meteorologilor Accuweather
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Descoperire în furtul Tezaurului Dacic. Anunț important din Olanda.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania