Dorinel Munteanu a debutat la Dinamo cu un egal. A remizat, scor 1-1, la echipa lui Hagi

Debutul lui Dorinel Munteanu pe banca tehnică a lui Dinamo nu a fost unul tocmai fericit, echipa continuând seria meciurilor fără victorie şi câştigând abia al doilea punct, în ultimele patru etape. În etapa a 16-a a Ligii I, Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1, pe terenul echipei Viitorul Constanţa.

17 nov. 2012, 21:54

Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată sâmbătă seară, în deplasare, cu echipa Viitorul Constanţa, în etapa a 16-a a Ligii I, prima de la numirea lui Dorinel Munteanu pe banca tehnică a grupării bucureştene.

Lucrurile puteau sta mai rău pentru dinamovişti, dacă Issa Ba nu ar fi adus egalarea pe tabela de marcaj, în minutul 78, după ce gazdele deschiseseră scorul în minutul 71, prin Benzar.

La debutul său pe banca lui Dinamo, Dorinel Munteanu a conceput un sistem de joc 4-4-2, trimiţându-i în atac pe Marius Alexe şi Ionel Dănciulescu. Aceştia nu şi-au creat însă nicio ocazie în prima jumătate de oră şi abia în minutul 34 Alexe a avut şansa deschiderii scorului, însă a reluat cu capul peste poartă, din 6 metri.

În minutul 38 s-a consumat cel mai important moment al primei reprize. Alibec a fost faultat în careu de Matei şi arbitrul Marcel Bîrsan a dictat penalty pentru Viitorul. A executat fostul stelist Nicolae Dică, însă mingea s-a dus în bară, iar scorul a rămas 0-0.

În repriza secundă Dinamo a reuşit să marcheze prima, în minutul 66, însă golul lui Ţucudean a fost anulat pe motiv de ofsaid. Deschiderea oficială a scorului a semnat-o însă constănţeanul Benzar, în minutul 71, printr-un şut de la 25 de metri, sub transversală. Nu au trecut decât 7 minute şi Dinamo a reuşit egalarea: Matei a centrat de pe partea dreaptă, iar Issa Ba a împins mingea în poartă, din careul mic, de la aproximativ 4 metri.

1-1 a rămas scorul final, iar Dinamo rămâne pe locul 7, cu 23 de puncte, în timp ce Viitorul se află pe 11, cu 19 puncte. Tot în etapa a 16-a s-a mai disputat sâmbătă partida CSMS Iaşi – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1, iar vineri s-au disputat meciurile: CFR Cluj – Astra Giurgiu 0-2, Petrolul Ploieşti – U Cluj 2-0 şi Gloria Bistriţa – FC Braşov 1-1. Duminică, de la ora 20.30, se dispută meciul Steaua – CSM Turnu Severin.