DOSAR GALA BUTE. Traian Băsescu a participat la şedinţa de Guvern în care s-a aprobat organizarea

Traian Băsescu a participat la şedința de Guvern în care s-a adoptat hotărârea privind susţinerea organizării "Galei Bute", potrivit referatului procurorilor din acest caz.
Romania TV
03 feb. 2015, 17:13
DOSAR GALA BUTE. Traian Băsescu a participat la şedinţa de Guvern în care s-a aprobat organizarea

În referatul întocmit de procurori în dosarul Galei bute se arată că la începutul anului 2011, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului a iniţiat mai multe acte normative prin care urmărea sprijinirea organizării evenimentului, nemijlocit, de către minister. Totuşi, ca urmare a opoziţiei Ministerului Justiţiei şi Ministerului Finanţelor, s-a adoptat soluţia de a achiziţiona servicii de „promovare a României ca destinaţie turistică şi a brandului turistic naţional, pe plan naţional şi internaţional, în cadrul Galei Internaţionale de Box Profesionist organizate de Federaţia Română de Box”, care se regăseşte în hotărârea de guvern nr. 14/05.01.2011 publicată în M.Of. nr. 37/14 ianuarie 2011.

„Întrucât Ministerul Justiţiei şi Ministerul Finanţelor au refuzat avizarea proiectului şi au arătat că prevederile legale nu permit organizarea unui asemenea eveniment din fonduri publice, ministrul Udrea Elena a modificat conţinutul proiectului în timpul şedinţei de guvern desfăşurate în ziua de 05.01.2011. Astfel referirea la organizarea galei a fost înlocuită cu menţiunea «activităţi de promovare a României ca destinaţie turistică şi a brandului turistic naţional, pe plan naţional şi internaţional, în cadrul Galei Internaţionale de Box Profesionist organizate de Federaţia Română de Box», care se regăseşte în hotărârea de guvern adoptată în cursul aceleiaşi zile”, scriu procurorii DNA în referat.

La şedinţa de guvern din 5 ianuarie 2011 a participat şi preşedintele, pe atunci, Traian Băsescu, la invitaţia premierului de atunci, Emil Boc. Printre temele de discuţie din respectiva şedinţă se numărau stadiul Acordului cu Comisia Europeană, FMI şi Banca Mondială şi stadiul aderării României la spaţiul Schengen.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Am făcut calculul! Câți bani ar încasa statul dacă și Catedrala Mântuirii ar fi impozitată: „De ce persoanele cu dizabilități – da, și bisericile – nu?”
Capital.ro
Stagiu militar obligatoriu în România? Radu Miruță: Tocmai s-a încheiat discuţia. Decizie pentru românii cu vârste între 18 și 35 de ani
Playtech.ro
Câți kilometri de autostrăzi și drumuri expres se vor inaugura în România în 2026
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Mario Iorgulescu a dezvăluit ce s-ar fi întâmplat chiar înaintea accidentului mortal comis: ”M-a sunat Alex Pițurcă. Tata le-a zis să nu îmi dea cheile de la mașină!”
MediaFlux
Primele imagini cu Șerban Huidu la volan de când și-a luat iar permisul! Cârcotașul conduce un „Merțan” și fumează trabucuri FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend