Dosar penal pentru finanţarea campania lui Traian Băsescu din 2009, disjuns din „Microsoft”

După ce Dorin Cocoş, Gabriel Sandu, Nicolae Dumitru şi Gheorghe Ştefan au fost trimişi în judecată în dosarul Microsoft, ancheta DNA în acest caz continuă. Procurorii DNA au ajuns la concluzia că bani din mita in dosarul Microsoft au ajuns la PDL, dar vor să stabilească cine sunt beneficiarii finali şi implicarea acestora, potrivit România TV.
Romania TV
24 mart. 2015, 13:17
Dosar penal pentru finanţarea campania lui Traian Băsescu din 2009, disjuns din

Procurorii DNA au decis să disjungă, din Dosarul Microsoft, pentru a fi cercetat separat, un nou dosar care se referă la modul în care s-a cheltuit mita în cazul „Microsoft”. Ancheta a pornit de la acuzaţiile fostului ministru al Comunicaţiilor Gabriel Sandu.

Gabriel Sandu a prezentat documente şi dovezi din care reiese că el însuşi ar fi dat PDL 600.000 de euro. Acesta a declarat că banii au ajuns la sediul PDL din Modrogan şi că ar fi primit ordin de la doi oameni-cheie din partid: Vasile Blaga şi Elena Udrea.

„Din declaraţiile inculpaţilor şi documentele depuse de aceştia (facturi ce atestă achiziţionarea prin societăţile controlate de
materiale electorale aferente campaniilor PDL din perioada 2008-2009) rezultă că beneficiarul final al sumei de bani primite de la martorii denunţători este Partidul Democrat Liberal. Pentru a se stabili circuitul financiar al sumelor de bani până la beneficiarii finali şi implicarea acestora în săvârşirea faptelor, se impune continuarea urmarării penale”, potrivit rechizitoriul procurorilor în dosarul Microsoft.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Mirel Rădoi renunţă la romb şi joacă în sistemul care îi place lui Gigi Becali la FCSB! Ce s-a întâmplat la antrenamente. Exclusiv
Capital.ro
Reguli stricte pentru proprietarii de locuințe. Se respectă distanța minimă obligatorie. Acordul scris al vecinilor este esențial
Playtech.ro
Ce salariu are un dascăl în 2026. Suma pe care o încasează ajutorul preotului
Adevarul
Ieftinirile de la pompă, doar o „iluzie” - Motorina de 11 lei devine inevitabilă în aprilie. De ce eșuează măsurile Guvernului
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Când au divorțat, de fapt, Valentin Sanfira și Codruța Filip. Detaliul care schimbă tot: „Pe 14 februarie erau încă împreună”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pământul s-a zguduit la 7,4 grade pe scara Richter. Autoritățile au avertizat unde va lovi tsunamiul
iamsport.ro
Legendarul fotbalist român a numit experiența de la CFR Cluj ”cel mai mare regret din toată cariera”: ”Acolo s-au adunat toate ghinioanele!”
MediaFlux
ANAF impune obligații noi pentru români. Declarații pentru tutun, alcool și carburanți
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj