DOSARUL lui Sorin Oprescu. Cum a încercat DNA să ia urma banilor edilului în Austria

Procurorii DNA au încercat să ia urma banilor lui Sorin Oprescu în străinătate. Potrivit România TV, procurorii anti-corupţie au formulat cereri pentru trei comisii rogatorii în Austria în cazul primarului. Toate aceste cereri au fost însă respinse de oficialii Parchetului austriac. DNA a vrut să aibă inclusiv persmisiunea de a-l fila pe Oprescu în timpul vizitelor în Austria. 
Iulian Tudor
28 sept. 2015, 13:42
DOSARUL lui Sorin Oprescu. Cum a încercat DNA să ia urma banilor edilului în Austria

Procurorii DNA au formulat mai multe cereri către procurorii austrieci în privinţa lui Sorin Oprescu, relatează România TV.

Potrivit sursei citate, procurorii au avut informatii că edilul îşi muta banii obţinuţi din afaceri ilegale in Austria şi chiar mergea acolo pentru a se întâlni cu cei de la care urma să primească mită sau să încheie afaceri.

Astfel, DNA a cerut procurorilor din Austria sa comunice dacă sunt conturi pe numel lui Oprescu, însă răspunsul a fost negativ, motivul invocat fiind acela că sunt informaţii confidenţiale, relatează România TV.

În plus, procuroii au cerut ca Oprescu să fie urmărit în timpul vizitelor la Viena, însă şi această solicitare de filaj a fost refuzată.

CITEŞTE ŞI Sorin Oprescu, consultat în arest: Are o asociaţie de boli, diabet instabil, lucrurile se pot complica oricând

Primarul suspendat al Capitalei a fost reținut în data de 5 septembrie, sub acuzația de luare de mită şi arestat preventiv.

În prezent, Sorin Oprescu este internat în secția Cardiologie 2, unde se află de sâmbătă pentru investigații medicale. El a fost transferat la spital din Arestul Central, cu o mașină a Poliției Capitalei, după ce în ultima săptămână starea sănătăţii sale se degradase vizibil. Vineri seara, Oprescu a fost consultat în arest de medicul cardiolog Leonida Gherasim, care a recomandat ca el să fie supus unor investigaţii amănunţite.

Sorin Oprescu ar urma să rămână în spital până marţi la prânz, întrucât protocolul de efectuare a unei coronarografii prevede internare pentru 24 de ore. Sorin Oprescu va rămâne internat SUB PAZĂ la Spitalul Universitar.

Tot vineri, Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, declarase vineri că, în cazul în care recomandările făcute Centrului de Reținere și Arestare Preventivă unde se află Sorin Oprescu nu sunt luate în considerare, instituția pe care o conduce se poate adresa ministrului de Interne, Gabriel Oprea.

„Avem în vedere diabetul avansat de care suferă Oprescu, faptul că s-a plâns că a mâncat numai din alimentele care i-au fost aduse la pachet, și-a expirat cota și, din păcate, nu prea mai are cu ce se hrăni respectând regimul pentru boala de care suferă”, a precizat Victor Ciorbea, la finalul unei conferințe de presă în care s-au prezentat concluziile raportului unei echipe care a efectuat o investigație la centrul de arest unde se află primarul suspendat al Capitalei.

Concluziile raportului recomandă prezentarea de urgență a lui Oprescu la o unitate medicală cardiologică dotată cu aparatură de specialitate, care să permită investigarea pacientului conform recomandării medicului de la Spitalul Sf. Ioan, având în vedere agravarea stării de sănătate și contextul patologic la momentul efectuării vizitei de către o echipă a Avocatului Poporului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Prezentatoarea de care Pep Guardiola este tot mai apropiat. Au fost surprinși în timp ce se îmbrățișează
Capital.ro
Europa primește un avertisment dur de la FMI. Rezervele s-ar putea epuiza, iar costurile vor exploda
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Datoriile la ANAF s-ar putea șterge. Fiscul va fi obligat să elimine obligațiile fiscale ale românilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți