DOSARUL MICROSOFT. Cazurile Ecaterina Andronescu şi Şerban Mihăilescu, discutate la Comisia Juridică

Senatorii jurişti urmează să se reunească luni, la ora 13,00, pentru a analiza referatele DNA prin care se solicită declanşarea procedurilor pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale în cazul foştilor miniştri Ecaterina Andronescu şi Şerban Mihăilescu şi pe care ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, le-a transmis conducerii Senatului.
Iulian Tudor
13 oct. 2014, 07:32
DOSARUL MICROSOFT. Cazurile Ecaterina Andronescu şi Şerban Mihăilescu, discutate la Comisia Juridică

‘A fost convocată şedinţa Comisiei juridice pentru luni pentru a se studia dosarele. Sunt 13 volume. Urmează să stabilim când ne mai întâlnim, când reuşesc toţi senatorii să studieze documentaţia‘, a declarat vineri pentru AGERPRES Ioan Chelaru.

De asemenea, senatorii jurişti ar putea să se reunească şi în cursul zilei de marţi, pentru o nouă şedinţă a comisiei.

Senatorul Şerban Mihăilescu a declarat pentru AGERPRES că a fost invitat să participe la şedinţa Comisiei juridice de luni pentru a-şi prezenta punctul de vedere cu privire la subiectul licenţelor IT (Microsoft).

‘Am fost invitat să particip la şedinţa Comisiei juridice luni, la ora 13,00. Eu am primit invitaţie scrisă. Marţi este a doua şedinţă. Luni se deschid documentele şi marţi e din nou şedinţă’, a spus el.

Biroul Permanent al Senatului a hotărât pe 1 octombrie să înainteze Comisiei juridice copiile materialului probator şi referatul DNA prin care se solicită declanşarea procedurilor pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale în cazul foştilor miniştri, dând un termen comisiei de 15 zile pentru întocmirea unui raport, care urmează a fi înaintat conducerii Senatului şi apoi plenului.

‘Am încercat cu maximă rapiditate să operaţionalizăm această problemă. Am hotărât, conform procedurilor, Regulamentului, să înaintăm referatul şi copiile materialului probator către Comisia juridică, căreia i-am dat un termen de 15 zile pentru întocmirea raportului. 15 zile calendaristice, întotdeauna aşa se procedează. Deci, astăzi suntem în 1, pe 15 octombrie. (…) După ce vine raportul, acesta trebuie trimis, adus la cunoştinţa tuturor grupurilor parlamentare şi sigur că după aceea în prima şedinţă de plen va intra în discuţie’, a declarat preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, la finalul şedinţei Biroului Permanent din 1 octombrie.

Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, a transmis Senatului referatele DNA prin care se solicită declanşarea procedurilor pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale în cazul foştilor miniştri Ecaterina Andronescu şi Şerban Mihăilescu, după ce anterior le-a primit de la procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

DNA a fost sesizată la 5 iunie 2013 de Corpul de Control al Prim-ministrului ca urmare a verificărilor efectuate la Ministerul pentru Societatea Informaţională şi la Ministerul Educaţiei Naţionale în legătură cu închirierea de licenţe educaţionale.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Câți fani va avea Universitatea Craiova la meciul cu Levski Sofia de pe stadionul „Georgi Asparuhov”. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Țara în care tot mai mulți nemţi pleacă pentru salarii mai mari. Spun că o duc mai bine decât în Germania
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Horoscop 22 iulie. Universul schimbă regulile jocului! O zodie dă lovitura, iar alta primește vestea cea mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România