Două ambarcaţiuni s-au ciocnit pe Canalul Sulina. Un bărbat de 30 de ani a murit

Accident mortal pe canalul Sulina. Un bărbat a murit, vineri dimineaţa, în urma unui accident petrecut pe canalul Sulina al Dunării, după ce barca în care se afla a lovit o alta.
Alina Costache
25 oct. 2024, 10:18
Două ambarcaţiuni s-au ciocnit pe Canalul Sulina. Un bărbat de 30 de ani a murit

Un accident teribil s-a produs între două ambarcațiuni pe Canalul Sulina. În cele două bărci implicate în eveniment se aflau patru persoane, iar medicii ajunşi la locul evenimentului nu au putut face nimic pentru a-l salva un bărbat.

Citește și: Accident cumplit în Maramureș. Sfârșit tragic pentru doi soți, ambii de 45 de ani, după ce mașina lor a fost lovită de un tren

„Bărbatul, în vârstă de aproximativ 30 de ani, prezenta traumatism cranio-cerebral şi nu a putut fi salvat. Starea celorlalţi trei pasageri este stabilă”, a precizat Radu Sicinschi, directorul medical al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Tulcea.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Delta, într-o barcă se aflau trei persoane, iar în cea de-a doua, o singură persoană.

„În urma impactului, una dintre ambarcaţiuni s-a răsturnat, două dintre persoanele implicate reuşind să iasă singure la mal până la sosirea forţelor de intervenţie, iar o a treia persoană a fost scoasă din apă de către conducătorul celei de-a doua ambarcaţiuni. Din păcate, echipajele medicale aflate la faţa locului au constatat decesul acesteia”, au precizat reprezentanţii ISU Delta.

În sprijinul victimelor au intervenit un echipaj din cadrul Detaşamentului Tulcea al ISU Delta, un echipaj al Pichetului de Pompieri Nave Operative Crişan, Căpitănia Tulcea, două echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) şi personal din cadrul Serviciului Judeţean de Poliţie Transporturi Tulcea.

Medicii au evaluat starea celor trei persoane care au supravieţuit accidentului, iar, potrivit directorului medical al SAJ Tulcea, Radu Sicinschi, starea lor era stabilă.

Citește și: Accident cu zeci de victime în Hunedoara. Doi tineri au murit. Autoritățile au activat planul roșu

Autorităţile au început cercetările pentru a stabili circumstanţele producerii accidentului, evenimentul având loc, cel mai probabil, din cauza ceţii de pe Dunăre şi a vitezei neadaptate la condiţiile hidro-meteorologice.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce a pățit Paula Badosa după ce a ieșit din top 100 WTA. Puțini se așteptau la asta
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. România a pierdut un fost jucător şi antrenor. A câştigat de 8 ori campionatul cu Steaua
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Viktor Orbán se îndreaptă spre înfrângere. Săptămâna care a zguduit politica din Ungaria: corupție, spionaj și banii rușilor
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Fiica lui Brigitte Pastramă, de nerecunoscut după operațiile estetice. Cum arată în 2026
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj