Două clădiri de birouri, construite de IKEA în Bucureşti FOTO

Vastint România, divizia imobiliară a grupului In­ter IKEA controlat de mi­liardarul suedez Ing­var Kamprad, a început de câteva săptămâni lucrările la două clădiri de birouri ce vor fi ridicate pe terenul fostei fabrici Timpuri Noi din Bu­cureşti.
Marius Neagu
23 feb. 2015, 08:43
Două clădiri de birouri, construite de IKEA în Bucureşti FOTO

Lucrările au fost începute de firma care a construit mallul de la Cotroceni, iar investiţia poate fi estimată la 50 mil. euro, potrivit b365.ro.

Suedezii au cumpărat în 2010 pentru aproximativ 35 de milioane de euro lotul de 5,3 hectare al fostei fabrici, dar de-abia la finalul anului trecut au desemnat firma de construcţii Danya Cebus să ridice primele două clădiri care vor avea 10 etaje fiecare şi o suprafaţă închiriabilă de 30.000 de metri pătraţi, spaţii în care pot lucra în jur de 3.000 de angajaţi.

„Proiectul de la Timpuri Noi va fi realizat din fonduri proprii, fără a apela la finanţare bancară, ceea ce arată încrederea grupului în România. Vorbim de un teren aflat la câteva minute de centrul istoric al Bucu­reştiului, cu acces la metrou şi alte mijloace de transport în comun, dar şi la centura Capitalei, spital, grădiniţe şi centre comerciale precum Unirea, Bucureşti Mall sau Sun Plaza”, a declarat pentru ZF Antoniu Panait, managing director al Vastint Ro­mânia.

Primele două clădiri vor fi livrate la sfârşitul anului 2016 şi vor avea şi spaţii comerciale de aproape 3.000 de metri pătraţi. Pe terenul de la Timpuri Noi este prevăzută şi construcţia unei a treia clădiri de birouri, precum şi a unor blocuri cu o suprafaţă de 50.000 de metri pătraţi (echivalentul a 700 de apartamente cu o suprafaţă medie de 70 mp).

„La fel ca Vastint, observăm că tot mai mulţi investitori străini încep să îşi arate interesul pentru piaţa imobiliară locală”, afirmă Shlomi Mintzer, CEO al firmei de construcţii Danya Cebus, care va gestiona construcţia pro­iectului.

Firma israeliană a construit, printre altele, mallul AFI Palace Cotroceni şi clădirile de birouri AFI Park din Bucureşti şi a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de 53 mil. euro.

Pentru acest an compania şi-a bugetat o creştere de 20%, până spre 64 mil. euro.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, viața unei soții de fotbalist în Arabia Saudită. Cele mai ascunse secrete au fost dezvăluite de soția fostului star de la Manchester City
Capital.ro
Ora de iarnă 2025. Au renunțat la schimbarea orei. Unde nu se mai dau ceasurile înapoi
Playtech.ro
Elevii primesc absențe dacă lipsesc luni, în prima zi de școală? Ce trebuie să știe părinții înainte de începerea noului an școlar
Adevarul
Cum a fost păstrat trupul lui Carlo Acutis, „influencerul lui Dumnezeu”, care va fi canonizat duminică de Papa Leon XIV
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
Accident cu 11 victime, inclusiv minori, în județul Ialomița! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat între femeia din Iași și iubitul ei, care a omorât-o în bătaie, în dormitor. Clipele pasionale au devenit un coșmar
iamsport.ro
ȘOCANT: Zouma valorează mai mult decât 9 echipe din SuperLiga! Petrolul are 40 de jucători, dar lotul său rămâne mai slab cotat decât francezul
MediaFlux
Cu cât se măresc impozitele pentru locuințe și mașini în 2026. Pentru o categorie auto șoferii vor plăti mai puțin
stirilekanald.ro
Venezuela și SUA, noul război mondial? Cresc tensiunile între cele două state. Donald Trump dă liber armatei la atac
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…