Două magistrale de metrou şi tronsonul de autostradă Sebeş-Turda, finanţate cu bani de la UE

Două proiecte de investiţii în infrastructură, estimate la peste două miliarde de euro, vor fi finanţate din fonduri structurale, în urma acordului primit din partea Comisiei Europene, a anunţat, marţi, Ministerul Transporturilor.
Romania TV
30 apr. 2013, 17:45
Două magistrale de metrou şi tronsonul de autostradă Sebeş-Turda, finanţate cu bani de la UE

„Comisia Europeană a aprobat marţi, 30 aprilie 2013, includerea a două proiecte de investiţii, care vizează construcţia magistralelor de metrou M4 şi M5, precum şi a tronsonului de autostradă Sebeş – Turda, în Programul Operaţional Sectorial de Transport (POS-T), cu susţinere financiară din fonduri structurale” se arată într-un comunicat emis de Ministerul Transporturilor, potrivit Agerpres.

Obiectivele de investiţii menţionate au o valoare estimată de peste două miliarde de euro şi urmează să fie finanţate din instrumente structurale, cu durată de implementare până la sfârşitul anului 2015.

În urma discuţiilor purtate de ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, pe 25 aprilie 2013, la Bruxelles, în vederea includerii acestor proiecte în POS – T, Comisia Europeană a aprobat modificările solicitate de către partea română, ceea ce înseamnă că Ministerul Transporturilor va putea deconta din bugetul Uniunii Europene, contribuţia de 85% din fonduri structurale.

În prezent sunt în pregătire documentaţiile tehnico-economice, urmând ca, până în luna septembrie 2013, să fie transmise cererile de finanţare şi de rambursare a cheltuielilor. „În urma concretizării acordului comunitar, Ministerul Transporturilor are astăzi asigurată sursa de finanţare pentru demararea obiectivelor de investiţii de importanţă strategică pentru România, magistralele de metrou M4 şi M5 şi tronsonul de autostradă Sebeş – Turda”, a declarat ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu.

Guvernul a adoptat în data 27 martie 2013 o Ordonanţă de urgenţă care va permite deblocarea unei sume de 104 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor de construcţie la Magistrala 5 a metroului bucureştean.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Gigi Becali face două transferuri de top la FCSB chiar de ziua lui: „Un atacant care dă 20 de goluri și un mijlocaș. Fac echipă de Champions League”
Capital.ro
Se schimbă pensionarea pentru femei din iulie. Vârsta crește din nou, iar regulile pentru pensia anticipată sunt diferite
Playtech.ro
Primele perle de la Evaluarea Națională 2026. Răspunsurile care au stârnit amuzamentul profesorilor
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Datoria publică va exploda. Avertismentul Comisiei Europene
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?