Două noi avioane Boeing 737-800 NG au intrat vineri în flota Tarom

Două aeronave tip Boeing 737-800 NG (Next Generation) au intrat vineri în flota transportatorul aerian de stat Tarom. Aeronavele nou intrate în flotă în Anul Centenarului poartă numele iconice ale personalităţilor care au contribuit, de-a lungul istoriei, la Unirea românilor: “Mihai Viteazul” şi “Alexandru Ioan Cuza”.
Romania TV
08 iun. 2018, 11:45
Două noi avioane Boeing 737-800 NG au intrat vineri în flota Tarom

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat, în 10 mai, la începutul şedinţei de Guvern, că două aeronave noi vor intra, în luna iunie, în flota Tarom.

La finalul lunii mai, într-un interviu pentru News.ro, ministrul Transporturilor, Lucian Şova, a declarat că două aeronave tip Boeing 737-800 NG (Next Generation) vor fi aduse în ţară în curând şi vor intra în exploatarea transportatorului aerian de stat Tarom din luna iunie.

Tarom va plăti peste doi ani o rată lunară de 300.000 dolari pentru fiecare avion, urmând ca în acest an societatea de stat să achiziţioneze alte cinci avioane. De asemenea, cele două avioane Airbus A310, scoase din circuit în ultimii doi ani, au fost deja vândute unei firme armene pentru circa 5 milioane euro, iar luna viitoare vor fi livrate.

Aeronavele au fost achiziţionate în leasing operaţional de la compania Boeing, pentru o perioadă de şapte ani, în baza evaluării ofertelor primite din piaţă cu respectarea regulamentului privind încheierea contractelor de achiziţie/mixte de aeronave, aprobat prin decizia directorului general Tarom.

Aeronavele noi pot transporta până la 160 de pasageri pe o distanţă maximă de 2.300 de mile nautice (4.259,6 km).

Anul trecut, alte două aeronave Boeing 737-800 NG au intrat în flota companiei. Acestea au fost preluate în leasing pe 10 ani de la proprietarul avioanelor, compania Air Lease, şi botezate „Marea Unire” şi „Sarmizegetusa”.

La acest moment, Tarom este singura companie din România care cuprinde în flotă aeronave tip Boeing 737-800 NG cu această configuraţie şi utilare premium: 16 locuri la clasa business, scaune echipate cu prize USB, ecrane pentru entertainment montate în tetierele scaunelor şi alte facilităţi pentru confortul pasagerilor.

Tarom estimează pentru acest an un profit brut de 27.470 lei, la venituri totale de 1,5 miliarde lei, după ce, în ultimii zece ani, compania a raportat pierderi în fiecare an.

În plus, pentru anul 2018, Tarom a prevăzut o sumă de 440,25 milioane lei pentru investiţii, potrivit bugetului aprobat la finalul lunii martie de Guvern.

În 2016, Tarom a raportat pierderi de 46,97 milioane lei (11,1 milioane euro), iar societatea nu a mai înregistrat profit din 2007.

Principalii competitori ai companiei sunt Wizz Air, Blue Air şi Ryanair.

DailyBusiness
Locuri de muncă pentru români în Europa în această vară. Ce posturi sunt disponibile
Spynews
Orașul italian care a fost numit cea mai subestimată destinație de lux din Europa. Este cunoscut drept "noua Toscana"
Bzi.ro
Andreea Esca, apariție incendiară în costum de baie, la 52 de ani! „Ne place la mare, la soare!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cu ce avion a zburat Nicușor Dan la întâlnirea cu Donald Trump. Președintele vrea să-l pună în umbră pe Klaus Iohannis. Foto
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Asociația te obligă să dai bani. Refuzul te duce în instanță
Playtech.ro
Aparatul din sufragerie care îți dublează factura la curent. Consumă mai mult decât aerul condiționat, nu trebuie folosit pe timp de caniculă
DailyBusiness
Taxa pe BOALĂ revine! Guvernul îi obligă pe români să plătească CASS pe anumite concedii medicale
Adevarul
Generali iranieni au fost sunați de agenți ai Mossadului după atacul asupra Israelului: „Avem toate informațiile despre tine. Ai 12 ore”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum va fi vremea în acest weekend la munte și la mare, în România. Prognoza completă
Spynews
Ultimele informații despre starea de sănătate a lui Mihai Leu. Anunțul făcut de Institutul Clinic Fundeni: “Pacientul este ...“
Evz.ro
Wizz Air anunță mai multe zboruri de la Otopeni. Sunt 14 destinații europene
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Cine este femeia care a murit în timp ce alerga alături de fiul ei, în Iași. Ana-Maria era inspector la Primăria Iași
Cancan.ro
Israel și Iran au încetat focul! Donald Trump a reușit: l-a sunat pe Netanyahu și i-a spus…
Playsport.ro
Pensionarii români care vor fi taxați de la 1 septembrie, pierde până la 700 de lei. Cine sunt vârstnicii afectați pentru că sunt „prea bogați”
Capital.ro
Va fi înlocuit. Vladimir Putin a semnat personal decretul. Schimbare istorică
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Răzbunare cu bâte și securi, în centrul Vasluiului. Victima, un apropiat al lui Adrian Corduneanu
Cum faci ca mirosul de parfum să reziste mai mult timp pe piele: trucuri dezvăluite de parfumieri celebri
MediaFlux
Lovitură pentru pensionari! Vezi câți bani îți taie statul prin CASS și impozit la pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cariera sigură în era inteligenței artificiale. Ce meserii nu vor dispărea