Două noi containere cu deşeuri din Marea Britanie, descoperite în Portul Constanţa

Potrivit unui comunicat transmis de Garda de Coastă, alte două containere cu deşeuri din Marea Britanie au fost descoperite în Portul Constanţa Sud Agigea. 
Filip Stan
03 mart. 2020, 06:56
Două noi containere cu deşeuri din Marea Britanie, descoperite în Portul Constanţa

″În continuarea cercetărilor efectuate în cazul celor 16 containere descoperite în Portul Constanţa Sud Agigea, în data de 28.02.2020, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, în cooperare cu lucrători din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanţa, au identificat în terminalul din Portul Constanţa, două containere ce figurau ca sosite în terminal în luna decembrie 2019. Astfel, o echipă formată din poliţişti de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, lucrători din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanţa, Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Constanţa, Garda de Mediu şi Direcţia de Sănătate Publică Constanţa au efectuat un control fizic asupra mărfurilor din containere. S-a constatat că, deşi în documentele prezentate la autoritatea vamală figurează ca fiind produse de uz casnic, acestea erau de fapt deşeuri inutilizabile”, reiese dintr-un comunicat transmis de Garda de Coastă.

Conform sursei citate, produsele aveau ca destinaţie o societate comercială din municipiul Bucureşti, însă, pe 28 februarie, proprietarii au solicitat transbordarea lor în alte containere, pentru a le fi pierdută urma, transmite Agerpres.

″În acest mod, se modifică ţara de încărcare a mărfurilor din Marea Britanie, în România, având ca destinaţie o altă ţară, cu scopul derutării autorităţilor”, potrivit Gărzii de Coastă.

După efectuarea controlului, produsele au fost reintroduse în containere pentru a fi expediate în ţara de origine. Poliţiştii fac verificări şi în cazul unor deşeuri de acelaşi tip care au ajuns în terminalul de containere de la Chitila.

„De asemenea, în prezent, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, Gărzii de Mediu Bucureşti şi Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Bucureşti, desfăşoară activităţi de verificare fizică a unor containere pline cu acelaşi tip de deşeuri în terminalul de containere Chitila, judeţul Ilfov”, se menţionează în comunicat.

În cauză, sunt cercetaţi doi cetăţeni români, în vârstă de 36, respectiv 33 de ani, precum şi un cetăţean britanic, de 34 de ani.

Ancheta este făcută de poliţiştii de frontieră, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanta învestit în cauză, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de exportul sau importul de deşeuri cu încălcarea dispoziţiilor legale în domeniu şi folosirea de acte nereale la autoritatea vamală.

Citeşte şi Percheziţii după POLUAREA record din Capitală. Sunt vizate mai multe persoane care ar fi deversat şi îngropat deşeuri

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Facturile la apă caldă în București, calculate în Internet Explorer. CMTEB nu are bani de un sistem informatic nou, dar dă 1 milion de lei pe apă minerală
Capital.ro
Se suspendă plata pensiei. Termen limită pentru mii de pensionari români. Certificatul trebuie trimis săptămâna aceasta
Playtech.ro
Ce trebuie să faci când primeşti o citaţie: paşi de urmat, conform unui avocat
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj