Două românce anchetate în procesul lui Berlusconi pentru mărturie falsă

Printre persoanele suspectate de mărturie falsă sunt şi două românce apropiate ale lui Berlusconi - Ioana Visan şi Ioana Claudia A.
Romania TV
25 iun. 2013, 20:25
Două românce anchetate în procesul lui Berlusconi pentru mărturie falsă

În 2012, românca Ioana Vişan a declarat în instanţă că avea de patru ani o relaţie „bazată pe sentimente” cu fostul premier italian Silvio Berlusconi. Românca în vârstă de 26 de ani a fost audiată de mai multe ori ca martoră la procesul în care Silvio Berlusconi a fost găsit vinovat că a întreţinut relaţii sexuale cu adolescenta de origine marocană Karima El Mahroug, numită de presă „Ruby”.

Întrebată în instanţă despre relaţia cu Berlusconi şi despre petrecerile din vilele acestuia, Ioana Vişan a răspuns, în iunie 2012: „Relaţiile mele sexuale ţin de intimitatea mea”. Presa italiană a relatat în mai multe rânduri că dama de companie româncă a fost invitată constant la petrecerile fostului premier italian. Presa italiană nu oferă detalii despre cealaltă româncă, Ioana Claudia A.

Fostul premierul italian Silvio Berlusconi a fost condamnat luni la şapte ani de închisoare cu executare în dosarul „Rubygate” şi nu va mai avea dreptul să deţină funcţii publice niciodată. Berlusconi a fost găsit vinovat de trafic de influenţă şi sex cu o prostituată minoră.

Procurorii ceruseră condamnarea la şase ani de închisoare a fostului premier italian Silvio Berlusconi, judecat la Milano pentru că ar fi întreţinut relaţii sexuale contracost cu adolescenta Karima El Mahroug, supranumită de presă drept „Ruby”, înainte ca aceasta să aibă 18 ani.

În plus, Berlusconi a fost găsit vinovat că, în calitatea de premier, ar fi intervenit la poliţie pentru eliberarea din detenţie a adolescentei, minţind că aceasta era nepoata fostului preşedinte egiptean Hosni Mubarak. Avocaţii lui Silvio Berlusconi au anunţat că vor contesta la instanţa superioară sentinţa Tribunalului din Milano.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Un fotbalist de numai 18 ani a fost ucis de răpitori! Familia nu a reușit să adune banii de răscumpărare
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Care este banda pe care trebuie să stea maşina pentru a întoarce corect în sensul giratoriu?
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Cutremur într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a înregistrat seismul
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
BREAKING | Surpriză: un antrenor din SuperLiga, noul favorit să o preia pe U Cluj! Cine le-a luat fața lui Bergodi și Mutu
MediaFlux
Salariul minim NU va mai crește! Anunț de la vârful guvernului
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025