Dr Mihai Craiu atrage atenția asupra efectelor negative ale închiderii școlilor: „Tot mai mulţi adolescenţi cu tentative de suicid”

Reputatul medic pediatru Mihai Craiu a atras atenţia asupra efectelor negative pe care menţinerea şcolilor închise o are asupra copiilor şi adolescenţilor, în contextul lipsei socializării. Medicul a menţionat că, în ultima vreme, numărul tentativelor de suicid în rândul acestora a crescut îngrijorător.
Oana Anghel
11 ian. 2021, 16:44
Dr Mihai Craiu atrage atenția asupra efectelor negative ale închiderii școlilor:
Dr Mihai Craiu

Dr Mihai Craiu, despre tentativele de suicid la adolescenţi. După ce s-a vaccinat împotriva COVID, medicul pediatru Mihai Craiu a subliniat importanţa redeschiderii şcolilor, însă în condiţii de maximă siguranţă.

Dr Mihai Craiu atrage atenţia asupra creşterii numărului de tentative de suicid la adolescenţi

Medicul a ţinut să precizeze că unul dintre efectele negative ale menţinerii şcolilor închise este creşterea îngrijorătoare a tentativelor de suicid în rândul adolescenţilor, scrie g4media.ro.

Ca medic de urgență, pot să vă spun că am început să vedem tot mai des adolescenți cu tentative de suicid”, a precizat dr. Craiu, subliniind efectele negative ale lipsei socializării, datorate menţinerii şcolilor închise.

Citeste si Medicul Mihai Craiu, despre efectele adverse ale vaccinului anti-Covid: „Pot apărea după a doua doză”. Care sunt cele mai comune simptome

Medicul a adăugat că, deocamdată, copiii sub 16 ani nu pot fi vaccinaţi, însă există studii clinice ale Pfizer și Moderna care au înrolat deja copii, rezultatele urmnd să apară la sfârşitul trimestrului I al acestui an, mai precizează sursa citată.

Părinţii şi cadrele didactice care nu se vaccinează, pericol major pentru copii

Dr. Craiu a subliniat importanţa vaccinării părinţilor şi cadrelor didactice în momentul redeschiderii şcolilor.

Principalul pericol pentru copii sunt părinții și dascălii care îi pot infecta, deci trebuie avute în vedere aceste categorii”, a subliniat Mihai Craiu.

Citeste si România primeşte finanțare europeană pentru colectarea de plasmă de la donatorii care au avut coronavirus. Anunţul făcut de autorităţi

Întrebat dacă școlile ar trebui redeschise din 8 februarie, medicul a subliniat importanţa redeschiderii unităţilor de învăţământ în condiţii de siguranţă: „Școlile vor trebui deschise cândva. Întrebarea e cum să facem ca să le deschidem în siguranță (…) Sunt ferm convins că școlile trebuie deschise, doar că trebuie să fie zona respectivă pe verde”.

Potrivit unui sondaj de opinie derulat de Organizația Salvați Copiii pe parcursul lunii decembrie, majoritatea părinților și profesorilor consideră că elevii trebuie să revină cât mai curând la școală, unde este nevoie de o regândire a programei școlare. În ceea ce privește elevii, 56,8% consideră că trebuie să revină în școli, în vreme ce  23,5% preferă menținerea formatului online.

78,4% dintre părinți consideră necesară redeschiderea școlilor, în vreme ce doar 12,7% spun că preferă ca școala să fie menținută online. Doar 14,2% dintre profesori consideră că școala trebuie să rămână online, în vreme ce 73,1% dintre cadrele didactice consideră necesară revenirea în bănci. Restul se declară nehotărâți.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj