Draga Olteanu-Matei, ultima reprezentaţie pe pământ. Actriţa a fost înmormântată cu onoruri militare FOTO

Marea actriţă Draga Olteanu Matei a fost înmormântată cu onoruri militare, duminică, la Piatra Neamţ, după ce sute de oameni au venit să îi aducă un ultim omagiu. Actriţa a murit miercurea trecută, la Iaşi.
Daniel Spătaru
22 nov. 2020, 16:39
Draga Olteanu-Matei, ultima reprezentaţie pe pământ. Actriţa a fost înmormântată cu onoruri militare FOTO

„Marea stea a teatrului şi filmului românesc, Draga Olteanu-Matei, a ajuns în această seară din nou pe scenă. De data aceasta, însă, nu mai joacă! Lumina reflectoarelor Cinematografului «Mon Amour» va răspândi tristeţe în jur. Steaua Dragăi va lumina din cer… Publicul o poate aplauda pentru tot ceea ce a făcut în zeci de ani de carieră artistică, din această seară şi până duminică dimineaţă”, a fost anunţat joi.

Sute de oameni i-au adus un omagiu actriţei, iar sicriul cu trupul neînsufleţit a fost dus duminică la Curtea Domnească, după cum se vede în imaginile de mai jos, publicate de ziarpiatraneamt.ro.

După oficierea ceremoniei religioase şi acordarea onorului militar, actriţa a fost înmormântată la cimitirul Eternitatea din Piatra Neamţ, alături de soţul ei, Ionel Matei, care a decedat în 2014.

Draga Olteanu-Matei a murit pe 18 noiembrie, la Iaşi, la vârsta de 87 de ani.

S-a născut la Bucureşti, pe 24 octombrie 1933. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” în 1956.

Citeşte şi Ce pensie avea Draga Olteanu Matei. După 55 de ani petrecuţi pe scenă, actriţa primea o pensie mult prea modestă

În septembrie, acelaşi an, a debutat în spectacolul de teatru „Ziariştii”, de Alexandru Mirodan. În perioada 1957 – 1990, a jucat pe scena Teatrului Naţional din Bucureşti.

Draga Olteanu Matei a debutat în film cu un rol în lungmetrajul „Blanca” (1955), regizat de Mihai Iacob şi Constantin Neagu, în care a jucat alături de Amza Pellea şi Silvia Popovici.

Memorabilă în teatrul şi filmul românesc, iubită de public şi respectată de colegi, a jucat în peste 90 de producţii cinematografice, 50 de piese de teatru şi 100 de producţii de televiziune.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, cu Daniel Pancu. Cum ar putea ajunge la Rapid
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Răsturnare de situație pentru Gabi Tamaș. Un nou contract după finala Survivor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi