Dragnea: Aproape toţi miniştrii se opun descentralizării. Nu e nevoie de modificarea Constituţiei

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni, că ”aproape toţi” miniştrii se opun descentralizării, precizând că joi va avea o discuţie, alături de liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cu toţi membrii Executivului pentru că ”este un proces care trebuie să înceapă foarte repede”.
Romania TV
26 mart. 2018, 11:07
Dragnea: Aproape toţi miniştrii se opun descentralizării. Nu e nevoie de modificarea Constituţiei

”Au fost mai multe intervenţii ale colegilor mei din BPN care s-au referit la o reticenţă mare din partea membrilor Cabinetului în ceea ce priveşte descentralizarea, anume că toţi spun că este foarte bună, dar nu acum. Am rugat-o pe doamna prim-ministru ca joi după amiază să am şi eu o întâlnire, o să-l rog şi pe dl. Tăriceanu să vină cu domnii şi doamnele ministru, pentru a lămuri o dată pentru totdeauna atitudinea miniştrilor faţă de descentralizare. Este o decizie politică asumată şi în programul de guvernare, asumată şi în coaliţie şi este un proces care trebuie să înceapă foarte repede”, a declarat Liviu Dragnea după şedinţa BPN al PSD.

Citeşte şi: Liviu Dragnea: Vom înfiinţa o comisie specială pentru modificarea legii privind securitatea naţională

Întrebat ce miniştri se opun descentralizării, liderul PSD a spus: ”aproape toţi”. El a mai spus nu este nevoie de modificarea Constituţiei pentru descentralizare, scrie Mediafax.

”Cei care se opun descentralizării – şi nu mă refer doar la miniştri, care unii au început să exprime aşa-zisele argumente din partea funcţionarului, mă refer la alte forţe care s-au opus mereu descentralizării – avem cadrul legal suficient. Dacă mai e cazul, mai adoptăm acte normative. Dar la ce avem acum, se poate realiza descentralizarea pe cadrul legislativ existent”, a mai spus Liviu Dragnea.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
„Argentinienii l-ar înjura pe Messi?” Editorial din tribune despre Baiaram și relația complicată cu mulți dintre fanii Universității Craiova
Capital.ro
Pensie mai mare după o victorie în instanță împotriva Casei de Pensii. Judecătorii au obligat instituția să emită o nouă decizie de pensionare
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Mihai Rotaru a spus ce pachet de acțiuni deține, de fapt, la Universitatea Craiova: ”Pot să rămân și cu mai puțin!”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru ziua de 15 august. Ce este interzis să faci de Adormirea Maicii Domnului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat