Dragnea cere din nou să fie audiat de Comisia SRI: Dacă mor, mor în picioare

Liderul PSD Liviu Dragnea a precizat, luni, că va răspunde oricăror întrebări în faţa Comisiei SRI, el arătând că ştie lucruri care trebuie cunoscute legate de destine frânte şi de oameni distruşi şi arătând că el va muri în picioare şi că şeful statului, Klaus Iohannis, nu este protejat.
Alina Costache
30 ian. 2018, 03:50
Dragnea cere din nou să fie audiat de Comisia SRI: Dacă mor, mor în picioare

„Răspund la orice fel de întrebare, şi la comisie (Comisia SRI, n.r.), dacă sunt invitat. Aceste lucruri trebuie ştiute, pentru că vorbim de o perioadă neagră din istoria acestei ţări. Vorbim de destine frânte, oameni distruşi. Cum să rămână nespuse, neştiute? Eu stau şi mă uit la televizor, mai şi citesc prin presă interviuri…apostolii dreptăţii şi alţi apostoli. Nu stau sa vorbesc la televizor cum vorbea altul de tăiat de porci. Astea sunt lucruri mult prea serioase care trebuie spuse pentru prima dată într-o comisie (Comisia SRI, n.r.)”, a spus Dragnea la Antena 3.

„Dacă voi fi chemat şi întrebat n-o să mă joc cu vorbele, nu o să spun jumătăţi de adevăruri. Am sperat mult că o să fiu luat în serios prin ceea ce spun de-a lungul vremii. Am spus că nu mi-e teamă, dacă mor, mor în picioare, nu am de ce să mint şi când e vorba de un interes major al acestei ţări nu mă dau înapoi. Se pare că n-am fost luat în serios. Am tot avertizat, am tot cerut public de foarte mult timp să intrăm în normalitate. Se pare că nu. Şi eu nu sunt împotriva nimănui, dar trebuie să fie lucruri ştiute, pentru ca toată lumea să înţeleagă că nu se mai poate continua aşa, sunt lucruri grave. Nu putem trăi aşa. Nu e normal să se trăiască aşa. Nu mai poate continua în felul ăsta. Sunt lucruri întâmplate care nu trebuie să se mai întâmple şi, din păcate se mai întâmplă şi acum. Credeţi că preşedintele Iohannis e protejat? Nici vorbă!”, a adăugat Dragnea.

El a arătat că preşedintele Iohannis nu va putea să spună niciodată că nu a ştiut despre aceste „practici”, ale căror „reminiscenţe” se simt şi astăzi 

„Eu tot sper ca preşedintele Iohannis să fie mult mai conştientizat şi să înceapă să aibă acces la mai multe informaţii decât are acum şi despre ceea ce s-a întâmplat înainte şi despre remanenţele din acei ani pentru că nu s-a terminat, mai sunt reminiscenţe, mai sunt practici la fel de nenorocite. E şeful statului, nu se poate deroba de această răspundere. Nu poate să spună niciodată că nu a ştiut, nu e treaba mea. E obligat să se implice”, a adăugat liderul PSD.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Moartea lui Mircea Lucescu a unit Rusia și Ucraina pentru o noapte! Elogii din țările aflate în război pentru succesele românului în spațiul ex-sovietic
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să declare la asociația de proprietari în termen de 10 zile
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj